Yeşilay uyardı: 'İftar sigarası intihardır'

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Oruç tutarak 14 saat aç kalan bir tiryakinin acele ile yediği yemeğin hemen üstüne bir sigara yakması bakın nelere yol açıyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yurt dışından gelen bazı sigaralarda kullanılan tütünlerin insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu anlatan Alpay, tiryakinin dolu midesinin üzerine içtiği iftar sigarasındaki zehirlerin tansiyonu hızla yükselterek beyin ve kalp damarlarına birer zıpkın gibi saplandığını savundu.

Alpay, "Şiddetli bir baş dönmesi ile tiryaki ayakta duramaz hale gelir ve bir yere uzanmak mecburiyetinde kalır. Sonra dumandaki karbon monoksit gazı damar çeperlerini büzmeye başlar; kan hızla pıhtılaşır. İlk beş dakika içinde el ve ayaklardaki kan yine büyük bir hızla çekilir. Yükselen tansiyon nedeniyle kalbi besleyen koroner arterlerine ve beyin damarlarına büyük bir basınç yüklenir. Gözler fırlar, yüze kan hücum eder. Tiryaki terlemeye başlar, titreme ve çarpıntı ile beyin ve yürek yerinden çıkacak hale gelir" diye konuştu.

Bilimsel olarak bu halin son derece tehlikeli bir klinik hadise olduğunu açıklayan Attila Alpay, "Eğer bu sahne sofradan kalkan tiryakinin soğuk bir balkona çıkması ile devam ederse ani enfarktüs krizi veya beyin kanaması riski yüzde 86'lara kadar çıkar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious