Yeşilay’dan sigara ve alkol tedavi merkezi projesi

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Alkol, sigara, uyuşturucu, kumar gibi kötü alışkanlıklarla mücadele eden ve Bakanlar Kurulu’nun 1934/2-1288 sayılı kararıyla kamuya birinci derecede yararlı dernek seçilen Yeşilay, SAM Merkezi projesini geliştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika ve Almanya’da örnekleri olan SAM Merkezleri Projesi, Yeşilay tarafından geliştirilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne taslak olarak sunuldu. Projenin onaylanması halinde resmî kurumlarla da işbirliğine gidilerek, sadece “uyarıcı, bilgilendirici ve koruyucu” bir misyon üstlenmiş olan Yeşilay, tedavi konusunda da ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek. Kurulması düşünülen merkezin emsallerinde sigara bıraktırma oranı % 72 civarında. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul’da kurulacak merkezin başarı oranına göre daha sonra franchiseing yöntemiyle birçok ilde açılması hedefleniyor.

Yeşilay, ayrıca sigarayı bırakanlara “Başarı ve Teşekkür Sertifikası” veriyor. Hastanelerin sigarayı bıraktırma merkezlerinde, özel polikliniklerde ve sigarayı bıraktırma seminerlerinde başarı sağlayanlara verilen sertifika bir motivasyon unsuru olarak kullanılıyor. “Her hafta Yeşilay haftasıymış gibi çalışmalar yapıyoruz.” diyen Yeşilay Genel Başkanı M. Necati Özfatura, “Ülkemizin Yeşilay’a çok ihtiyacı var. Yeşilay’ın yararlı faaliyetlerine herkesin imkânları ölçüsünde destek olmasını ve işbirliği yapmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious