Yeşilçam, Fethiye'ye taşınıyor

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Tiyatro ve sinema sanatçısı Baykal Kent, Türk sinemasının kalbi Yeşilçam'ı Fethiye Kayaköy'e taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeşilçam Sokağı projesini Türk sinemasına emek vermiş, hayatta olan ve vefat eden sanatçılara vefa borcunu ödemek için gerçekleştirdiğini belirten Kent, açılışını 20 Ağustos'ta yapılacağını söyledi. Tarkan'ın mini bir konser vereceği açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un da katılması bekleniyor.
Konu ile ilgili Kayaköy 'Yeşilçam Evi'nde bir basın toplantısı düzenleyen Kent, ziyarete gelen konuklara sanat evinde tiyatro gösterimi, fotoğraflar ve sinevizyon eşliğinde Türk sineması hakkında bilgi verileceğini ifade etti. Kent, "Bir yıl önce Fethiye'ye yerleştikten sonra doğal ve kültür güzelliği olan bu turizm beldesine Türk Sineması'nın kalbi Yeşilçam anılarını taşımak istedim. Projeyi hayata geçirmekteki tek amacım sinemaya gönül vermiş ve işin zahmetini çekmiş dostlara vefa göstermek. Dostlarımın fotoğraf karelerindeki resimlerini sinemaseverlerin gönlüne nakış nakış işlemek istiyorum. Sinemaseverlere Yeşilçam nostaljisi yaşatmak için sokağa hayatta olan veya hayatını kaybeden 100 sinema sanatçısı ve yönetmenin özgeçmişleri ile birlikte resimlerini asacağız. Yeşilçam Evi ile sinemanın duayenlerinin isimlerini ölümsüzleştirmek istedim." dedi.

Yaklaşık 42 yıldır tiyatro ve sinema yaptığını ve dizilerle birlikte 200'ün üzerinde filmde rol aldığını hatırlatan ünlü sanatçı "Sette çalışırken sanatçı arkadaşlarla çekindiğimiz hatıra ve vesikalık resimlerimi albümümde saklıyorum. Albümümde binin üzerinde hatıra resmi var, bu resimler benim en büyük hazinem. Yazmaya başladığım anılarımı kitap haline getiriyorum. Hizmete girmesi ile birlikte Yeşilçam Evi sinemaseverler için bir okul olacak." diye konuştu.

Yeşilçam Sokağında hayatını kaybeden sanatçılardan Hulusi Kentmen, Kadir Savun, Ali Şen, Yılmaz Güney, Hayati Hamzaoğlu, Belgin Doruk, Erol Taş, Ayhan Işık, Sami Hazinses, Aliye Rona, Kemal Sunal, Adile Naşit, Selim Naşit, İhsan Yüce, Atıf Yılmaz, Kazım Kartal gibi ünlü sanatçıların adları yer alıyor. Yaşayan ünlü sanatçılardan ise şu isimler bulunuyor: Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Tarık Akan, Filiz Akın, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Fatma Girik, Tuncel Kurtiz, Şener Şen, Bulut Aras, İlyas Salman, Halil Ergün, Nuri Alço, Eşref Kolçak, Fikret Hakan, Ahmet Mekin, Uğur Yücel, Metin Erksan, Rıfat Ilgaz, Halit Refiğ, Yavuz Tuğrul, Atilla Dorsay, Erdal Özyağcılar, Gazenfer Özcan, Sümer Tilmaç, Çolpan İlhan ve Münir Özkul.

Baykal Kent, yaklaşık 100 civarında portrenin tanıtılacağı sokakta, sanatçıların oynadıkları filmlerden çekilen fotoğrafların da sergileneceğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious