Yeşilçam Ödülleri adayları açıklanacak

Yeşilçam Ödülleri adayları açıklanacak.13298
  • Giriş : 19.01.2009 / 14:20:00

Türk sinemasının "Oscar Ödülleri" olarak kabul edilen "Yeşilçam Ödülleri’nde ilk heyecan yarın akşam yaşanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ödüller için 2008 yılında gösterime giren 47 Türk filmi arasından 11 kategorideki ilk beş aday, yarın akşam Garajistanbul'da düzenlenecek törenle açıklanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfının (TÜRSAK) organizasyonu, Turkcell'in ana sponsorluğunda ve Beyoğlu Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen "Yeşilçam Ödülleri" için 2008 yılında gösterime giren 47 Türk filmi, herhangi bir başvuru beklenmeksizin doğal aday kabul edilmişti.
Yeşilçam Ödülleri"nde 2 aşamalı olarak ve 11 ayrı kategoride yapılan değerlendirmenin ilki, yarın akşam yapılacak. Türkiye'nin en geniş katılımlı jürisi tarafından değerlendirilen "Yeşilçam Ödülleri"nin ilk aşamasında her dalda 5 aday belirlenecek. Garajistanbul'da gerçekleştirilecek törenin sunuculuğunu, oyuncular Ceyda Düvenci ve Levent Üzümcü yapacak, yarışan filmlerin yönetmenleri, oyuncuları ve diğer ekibi de gecenin konukları arasında olacak.
Sektörle birlikte sinema akademisyenlerinin, iş, kültür, sanat ve medya dünyasının kamuoyu önderleri konumundaki sinemaseverleri de kapsayan bin 500 saygın isimden oluşan Jüri, , belirlenen ilk 5 adayın birincilerini de ikinci aşama kapsamında, 6-13 Şubat tarihleri arasında belirleyecek.

İki aşama sonunda ortaya çıkan "Yeşilçam Ödülleri"nin birincileri, 3 Mart'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenecek törenle açıklanacak.

Ödüller, iyi film", "En iyi yönetmen", "En iyi senaryo", "En iyi görüntü yönetmeni", "En iyi müzik", "En iyi kadın oyuncu", "En iyi erkek oyuncu", "En iyi yardımcı kadın oyuncu", "En iyi yardımcı erkek oyuncu", "Genç yetenek" ve "Turkcell ilk film" kategorilerinde verilecek. Kazananlar, Yeşilçam ödül heykelciklerinin yanı sıra, "En iyi film" ödülünün sahibi 150 bin TL, "Turkcell ilk film" ödülünün sahibi ise 30 bin TL'lik para ödülüyle desteklenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*