Yeşilçam yeniden doğuyor

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Sinemanın unutulmayan filmleri Nejat Saydam yönetiminde yeniden çekilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nejat Saydam'ın yönettiği ve Ayhan Işık ile Belgin Doruk başrollerini oynadığı 'Küçük Hanımın Kısmeti', 'Küçük Hanımın Şoförü' ve 'Küçük Hanım Avrupa'da' filmleri Türk sinemasına yeniden uyarlanarak Sanlı Saydam tarafından yeniden çekilecek.

Nejat Saydam'ın oğlu Sanlı Saydam tarafından çekilecek olan 'Küçük Hanım' serisinde 'bahçıvan' ve 'başaşcı' rollerinde oynayacağını bildiren tiyatro ve sinema sanatçısı Baykal Kent, film sahneleri çekimlerin 12 Ağustos'tan itibaren İstanbul, İzmir ve Fethiye'de yapılacağını söyledi.

Bir dönem sinemalarda gösterilerek halkın gönlünde taht kurmuş filmlerin yeni versiyonlarının çekilerek yeniden vizyona girmesini Türk sinemasına vefa göstergesi olduğunu belirten Baykal Kent, Osman Sınav'ın dizi halinde çektiği 'Acı Hayat' ile 'Hababam Sınıfı' serisine gösterilen ilgili sevindirici bulduğunu ifade etti.

Yakın zamanda ortaya koyacağı sinema ve tiyatro projeleri ile ilgili Fethiye Mercan Pastanesi'nde basın toplantısı düzenleyen Kent, Rıfat Ilgaz'ın romanından uyarlanan 'Hababam Sınıfı' filmde rol alan ve Türk sinemasını Türk sineması yapan Adile Naşit, Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Gurudağ, Tarık Akan, Münir Ozkul, Halit Akçetepe, Kadir Savun, Selim Naşit, Hulisi Kentmen, İhsan Yüce, Mete İnselel, Müjdat Gezen ve Ali Şen isimleri biraraya getirmenin imkansız olduğunu dile getiren Kent, 1975 yılında yönetmen Hulki Saner, oyuncular Müjdat Gezen, Figen Han ve Hulisi Kentmen ile birlikte 'Hababam Taburu' filmini çektiklerini söyledi.

Kent, "Son 3 yıl içesinde sinema severler Türk sinemasının nostalji filmlerine ilgi göstermeye başladı. 1950 ile 1970 yılları arasında Nejat Saydam, Orhan Elmas'ın Ayhan Işık ile Belgin Doruk'un çektiği 'Duvarların Ötesi', 'Kızın Varsa Derdin Var', 'Kader Yolcuları', 'Fatoş Sokakların Meleği', 'Sezercik Yavrum Benim', 'Küçük Hanımın Şoförü', Cingöz Recai, 'Kara Haydar', ve 'Acı Hayat' filmler televizyonda gösterildiğinde halktan hale büyük ilgi görüyor. Bu tür filmlerin yeni versiyonlarının yapılması Türk sinemasına sinerji getirmesinin yanında eski oyunculara vefa borcu ödenirken yeni kuşak sinema oyunculara yol gösterici klavuz olur. aynı zamanda eski sanatçılara bir iş imkanı ve ekmek kapısı doğmuş oluyor." şeklinde konuştu.

Türk sinemasında en güzel bahçıvan ve aşçı rolünü Necdet Tosun'un oynadığını belirten Kent, oynayacağı Küçük Hanım serilerinde 31 yıl önce hayatını kaybeden sanatçıyı yeniden gündeme gelmesinden mutluluk duyacağını aktardı.

Öte yandan Fethiye Kayaköy, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi (FBKM), Fethiye Paspatur'da sinema ve tiyatro severlere kurs verdiğini belirten Kent, 'Ah Oğlum Amintas' ve 'Bay İzzetin izzeti nefsi' oyunu ile başta Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde Anadolu turnesine çıkacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious