Yeşilçam'ın acı günü

Yeşilçam'ın acı günü.16217
  • Giriş : 28.02.2008 / 15:41:00

Türk Sineması'nın özellikle 1960'lı yıllarına damgasını vuran, emektar oyunculardan, bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören 76 yaşındaki Senih Orkan, Bodrum Turgutreis'te yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1960- 1990 yılları arasında 200'e yakın filmde ve çok sayıda tiyatro eserinde rol alan Orkan'ın ölümü üzüntü yarattı.

Yeşilçam'ın ünlü yıldızları ile birlikte rol aldığı filmlerde çoğunlukla kötü adam karakterlerini beyazperdeye yansıtan Senih Orkan, Bodrum’un Turgutreis Beldesi'nde bugün sabaha karşı evinde yaşamını yitirdi. 40 yıllık eşi 65 yaşındaki Necla Orkan ile birlikte 1999 yılında, Star Tatil Sitesi’nde villa alarak Turgutreis Beldesi'ne yerleşen Senih Orkan'ın ölümü sevenlerini yasa boğdu.

9 yıldır Bodrum ve Turgutreisli amatör tiyatroculara yardım eden Orkan için geçen eylül ayında akciğer kanseri teşhisi konuldu, tedavisine başlandı. Yaşımını yitiren ünlü oyuncunun eşi emekli hemşire Necla Orkan, ölümüyle gözyaşlarına boğuldu.

Evinde taziyeleri kabul eden Necla Orkan, “Senih'in hastalığı çok ani oldu, tedaviye başladı. Son güne kadar hep espri yaparak, şakalaşarak etrafına neşe dağıttı. Kimse öleceğini tahmin etmiyordu” dedi. Senih Orkan'ın son olarak Aysel Gürel öldüğünde Müjde Ar'ı arayarak başsağlığı dileklerini ilettiğini aktaran Necla Orkan, “Aysel Gürel’in ölümü onu çok sarsmıştı. Yaklaşık 40 yıldan fazla bir süresini Türk sinemasına emek veren eşim son yıllardaki sinemasındaki başarılı çalışmaları izliyor, Türk yönetmen ve sanatçılarına devletin önemli bir destek vermesi durumunda çok daha başarılı eserlere imza atılacağını söylüyordu. Nur içinde yatsın” diye konuştu.

4 çocuk ve 4 torun sahibi Senih Orkan’ın cenazesi Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ünlü oyuncu, Almanya’da bulunan çocukları ve torunlarının gelmesinin ardından 1 Mart Cumartesi günü ikindi namazından sonra Turgutreis’teki Karabağ Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

1960- 1990 yılları arasında 200'e yakın filmde ve çok sayıda tiyatro eserinde rol alan Senih Orkan, özellikle canlandırdığı kötü adam karakterleriyle dikkati çekmişti. Yılmaz Güney, Fatma Girik, Fikret Hakan, Sadri Alışık, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Filiz Akın, Kartal Tibet, Hülya Koçyiğit, Zeynep Değirmencioğlu ve Hulusi Kentmen gibi ünlü oyuncularla çevirdiği Cilalı İbo Köşkte, Hırsız, Karaoğlan, Yeşil Ejder, Mor Defter, Keşanlı Ali Destanı, Ayşecik, Üç Tekerlekli Bisiklet, Altın Çocuk Beyrut’ta ve Hacı Murat gibi filmlerle tanınan Senih Orkan, bazı dizilerde de rol almıştı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious