Yeşilırmak'ın suyu Ankara'dan izlenecek

Yeşilırmak'ın suyu Ankara'dan izlenecek.15689
  • Giriş : 26.06.2008 / 11:00:00

Ankara ve Hitit üniversitelerinin araştırmacıları, hazırladıkları ''Merkezi Gerçek Zamanlı Nehir Su Kalitesi İzleme Sistemi'' ile Yeşilırmak'ın su kalitesini Ankara'dan izleyecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sistem, istasyonlarda, debi, sıcaklık, Ph ve iletkenlik gibi değerleri ölçerek, verileri bilgisayarlara kaydediyor.

Ankara'daki ''Yeşilırmak İzleme Merkezi''ne gönderilen bu değerlerde sapmalar olursa sistem, yöneticilere alarm sinyalleri gönderiyor.

Proje yürütücüsü Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Rıdvan Berber, çevre sorunlarının bir kısmının yüzey sularının kirlenmesinden kaynaklandığını ifade ederek, nehirlerin kirlenmesinin ekolojik dengeyi bozduğunu, endüstriyel ve tarımsal gelişmeyi ve insan yaşamını doğrudan etkilediğini kaydetti.

Berber, nehir havzalarında su kalitesinin izlenerek kontrol altına alınmasının günün önemli ihtiyaçlarından biri haline geldiğini söyledi.

Bu hedefe yönelik, Hitit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile yürüttükleri projeyle ''Merkezi Gerçek Zamanlı Nehir Su Kalitesi İzleme Sistemi'' kurduklarını bildiren Berber, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Programı'nın desteklediği, Çevre ve Orman Bakanlığının müşteri kurum olarak yer aldığı proje çalışmalarına, Amasya Valiliğinin yanı sıra yerel yönetimler ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğünün destek verdiğini söyledi.

Prof. Dr. Berber, hava ve deniz kirliliğinin iyi takip edilmesine karşın, nehirlerin yeterli ölçüde ele alınmamış olması nedeniyle bu projenin, bilinen az sayıdaki örneğin yanında daha geniş kapsamlı olduğu ve Türkiye'de bir ilki oluşturduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious