Yeşilkartlı yüzsüzlük

Yeşilkartlı yüzsüzlük.9081
  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Adana'da, yeşilkarta başvurularda yapılan araştırma sonucu, talepte bulunan 149 bin 645 kişiden 26 bin 940'ının maddi durumunun iyi olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Yüreğir İlçe Kaymakamı Sadettin Genç, yaptığı açıklamada, devletin muhtaç vatandaşlara sağlık hizmeti vermek amacıyla getirdiği yeşilkart uygulamasının gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi için büyük çaba harcadıklarını vurguladı.

Tapu ve vergi dairelerinin yanı sıra, Tarım, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı müdürlüklerinden başvuruda bulunanlarla ilgili araştırma yapıldığını anlatan Genç, ayrıca, polis ve jandarmadan da yardım alarak bir dedektif gibi titizlikle yeşilkart talebinde bulunanları incelediklerini söyledi.

Genç, ilçenin özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu'dan yoğun göç aldığını, çoğunluğu maddi durumu iyi olmayan bu kişilerin başvurusunun yanı sıra kötü niyetli kişilerin de yeşilkarttan yararlanmaya çalıştığını anlattı.

Yardıma muhtaç kişilerin hakkının yenmemesi için yeşilkart bürosunda sorumlu tüm personelin mesai saati gözetmeksizin çalıştığına dikkati çeken Genç, “İş yüküne baktığınız zaman çok önemli ve yoğun bir kitleye hitap ediyoruz. Buna karşın her gelen başvuruyu dikkatli inceliyor ve haksız yere müracaat edenlere göz açtırmıyoruz. İtirazda bulunanların dosyalarını da bizzat kontrol ediyorum” dedi.

Genç, yeni başvurular ve güncelleştirmeler dahil Eylül ayına kadar 149 bin 645 dosyayı incelediklerini, buna göre 122 bin 705 kişinin gerçek ihtiyaç sahibi olduğunu vurguladı.

Yapılan inceleme sonucunda, 26 bin 940 kişinin başvurusunun kabul edilmediğini anlatan Genç, yanlış beyanda bulunan kişilerin yüzde 25'inin arazi sahibi olduğunu, çok önemli bir kısmının ise üzerine kayıtlı birkaç ev ve araba bulunduğunu belirtti.

Genç, suistimalleri önlemek için yeşilkart bürosu görevlilerinin tüm polis karakollarını ve sağlık ocaklarını gezdiğini, yeşilkart sahibi herkes hakkında istihbarat çalışması yaptığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yeşilkartlı hastaların tedavi ve ilaç giderleri bilindiği gibi devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan karşılanıyor. Bu fondaki paralar da yine halkın cebinden çıkıyor. Bunu vatandaşlara anlatıp, yoksul için toplanan paraların fırsatçılara verilmemesi konusunda yardım istiyoruz. Vatandaşlar da 'benim paramla nasıl sefa sürerler' düşüncesiyle ihbar mekanizmasını çalıştırıyor.”

TÜP BEBEK İÇİN ALAN BİLE VAR

Kaymakamlık Yeşilkart Bürosu Sorumlusu, Sağlık Grup Başkanı Dr. Yılmaz Yol da başvuranlar arasında tüccarlar, birkaç konut ve yüzlerce dönüm arazi, lüks otomobil sahibi olanların bulunduğunu vurguladı.

“Muhtacız” diyerek, uygulamayı suistimal edenlere imkan tanımadıklarını anlatan Yol, şunları söyledi:

“İsimlerini gizli tutmak zorunda olduğumuz kişilerin arasında 3 katlı evi, ticari araçları ile yüzlerce dönüm arazisi bulunanlar var. Bazıları, kendisini oğlunun evinde, oğlu da babasının evinde oturuyormuş gibi belge düzenleyip bize başvuruda bulunuyor. Bize gelen başvurular arasında 2-3 yıllık SSK'lı olanların bile yeşilkart talebinde bulunduğunu gördük. Bu kişiler, SSK tarafından karşılanmayan tüp bebek imkanından yararlanmak için yeşilkart istiyor.”
Yol, ayrıca, yapılan inceleme sonucunda bin 956 kişinin de yeşilkartlarının çeşitli nedenlerle iptal edildiğini, suistimalciler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını vurguladı.

YEŞİLKARTLI UÇAKLA GELMİŞ

Eczanelerden de yeşilkartı kullanan kişiler hakkında bilgi aldıklarına değinen Yol, “İstanbul'dan yeşilkart ile muayene olan bir kişi aynı gün Adana'daki eczaneden 4 YTL değerindeki ilaçlarını alıyor. Reçetede yanlışlık olduğunu düşünüp bir araştırma yaptık. Ancak, şahsın uçakla İstanbul'dan geldiğini öğrendik. Eczacı da ilaçları alan kişinin son model bir araç kullandığı söyledi” diye konuştu.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious