Yeşilova, 'Sanayicinin nefesi kesilldi'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Ali İhsan Yeşilova, Nİsan ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomiye yön verenlerin, şartların kontrol altında olduğu ve genel durumun giderek iyiye doğru, olumlu bir gelişim içinde olduğu söylemlerini, sanayicilerimizin kesilen nefesleri yalanlamakta'' diyen BUSİAD Başkanı Yeşilova, iş hayatında ayakta durabilmenin sürekli hareket etmek ve büyümeye bağlı olduğunu söyledi.

Ali İhsan Yeşilova, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Şartların kontrol altında olduğu ve genel durumun giderek iyiye doğru, olumlu bir gelişim içinde olduğu söylemlerini, sanayicilerimizin kesilen nefesleri yalanlıyor."

TÜİK'in açıkladığı nisan ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını hatırlatan Yeşilova, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: "Hazır giyim sektöründe pedal çeviren sanayicilerin kat etmeleri gereken yolun gerçek anlamda bir türlü düzeltilememesi, bu sektörde yer alan işletmelerin gerilerde kalmasına neden oldu. Maliyet artışlarının durdurulamaması, düşük döviz kuru ve diğer sorunlar nedeniyle Türkiye genelinde sektörün ihracatı geçen yıla göre yüzde 9.82 azaldı. Buna benzer bir durum otomotiv sektörü için de kapıda. Bursa'da son 4 ay itibariyle ihracat artışı yerinde saydı. Toplam 22 sektörün 10'unda tekstil ile benzer şekilde ihracatta geriye düştü. Bu tablo, ülkemizde pedal çeviren sanayicilerin genel durumunu ortaya koymaktadır. Şu anda ekonomimizi sürükleyen sanayicilerin, bisikletten düşmemesi için dua etmek dışında acilen bir şeyler yapmak lazım. Her zaman söylediğimiz gibi bu hususta görev tamamen hükümete düşüyor".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious