Yeterli inceleme yapılamıyor

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

İbrahimhakkıoğlu, yargıya yılda 7 milyon dosyanın geldiğini ve savcıların hepsini detaylı inceleme şansının olmadığını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneğinde (UGSAD) konferans veren Yargıtay Genel Sekreteri Uğur İbrahimhakkıoğlu, Türkiye’de hangi kurumun nasıl ve ne koşullarda çalıştığı hususunda toplumun bilgi eksikliği olduğunu ifade ederek, “Yargıtay’da suistimalle herhangi bir çıkar sağlayacak karar almak matematik olarak mümkün değil. Bizim sistemimize göre böyle niyeti olan bir kimsenin muvaffak olması mümkün değil” dedi. Davaların uzaması sebebiyle insanların içine şüphe düştüğünü, bu sebeple başka kanallardan işlerini halledebilecekleri düşüncesine kapıldıklarını anlatan İbrahimhakkıoğlu, “Yargıtay’da sadece dosyalara numara vermek için bile 2 ay zaman harcandığını” söyledi.

Eğitim şart
Suçların giderek çeşitlendiğini, bu sebeple hakim ve savcıların eğitiminin daha da yoğunlaştırılması gerektiğini ifade eden İbrahimhakkıoğlu, “Eğitim artışımızı, olayların teknolojik gelişim hızı kadar hızlandıramıyoruz” diye konuştu. Bilirkişilik müessesesini de eleştiren İbrahimhakkıoğlu, bilirkişiliğin resmileştirilmesini ve adli tıp benzeri bir uzmanlaşma oluşturulmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious