Yetişmiş insan gücü şart!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu teknoloji alanında rekabetle başa çıkabilmek için yetişmiş insan gücü ve ileri teknolojiye sahip olmak gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdari Bina Kuluçka Merkezi'nin temeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın katılımıyla atıldı. Temel atma öncesi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde temeli atılan binanın tanıtımı yapıldı. Tanıtıma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başeskioğlu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Sanayi Bakanı Müsteşarı Adem Şahin, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, AK Parti Trabzon milletvekilleri, KTÜ Rektörü Prof. doktor İbrahim Özen daire ve birim amirleri ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, burada yaptığı konuşmada, dünyada teknoloji alanında acımasız bir rekabetin yaşandığını kaydetti. Türkiye'nin dünya teknolojisine ayak uydurabilmesi için eğitimini arttırması gerektiğini ifade eden Başeskioğlu şöyle konuştu: "Dünyada acımasız bir rekabet yaşanıyor bu rekabette güçlü olabilmek için ve hayatta kalabilmek için bazı silahlara ihtiyaç vardır. Bunlardan biri ileri teknoloji diğeri de yetişmiş insan gücüdür. Eğer bu rekabette bu iki önemli silaha sahip değilseniz yaya kalırsınız."

Türkiye yüksek teknolojiyi yakalayıp bunu uluslararası rekabette en iyi şekilde ortaya koyması gerektiğini dile getiren Başeskioğlu, "Dünya Türk milleti olarak bulmuş olduğumuz yenilikleri göstererek ispatlamak zorundayız. Bilgi çağında yaşıyoruz parayı bulmakta zorluk çekmiyoruz ama bilgi bulmakta zorluk çekiyoruz. Bilginin kaynağı neresidir diye sorulursa bilginin kaynağı üniversitelerdir. 1950 ve 1960'lı yılların modelleriyle teknolojileriyle sanayi anlayışıyla bu yarışta olmamız önde olmamız mümkün değil. Bu nedenle Trabzonluları kutluyorum." diye konuştu.

Teknokent projesinin çok önemli bir proje olduğunu ve bunu hükümet olarak desteklediklerini kaydeden Başeskioğlu, "Trabzon örneğindeki teknokent projesi çok önemli bir projedir. Hükümet olarak AR-GE çalışmalarına büyük önem veriyoruz ve TÜBİTAK'ı bu anlamda destekliyoruz. Çünkü araştırma ve geliştirme olmadan yenilikçi bir anlayış olamadan uluslararası piyasada rekabet etmemiz mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Bilişim sektöründeki yeniliklere hazır olunması gerektiğini hatırlatan Başeskioğlu sözlerini şöyle tamamladı: "Bilgisayar hayatımıza girdikten sonra çevremizdeki değişimi lütfen hatırlayın. Bilgisayarla tanışalı fazla olmadı. Ama o kadar şey değişti ki, bilgisayarı kullanma ilkokul seviyesine düştü. Büyük bir teknolojik dalga geliyor. Onun için bu dalgaya hazırlanmamız gerekiyor. Bunun mevzileri de bu teknokentlerdir."

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ise, eğitim ve teknoloji alanında yatırımların artarak devam ettiğini, hükümet olarak Teknokent alanındaki yatırımlara desteklerinin sürdüğünü belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılarla birlikte Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdari Bina Kuluçka Merkezi'nin yapılacağı alana gidilerek temeli atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious