Yetiştirme yurtları cezaevi değil!

  • Giriş : 11.06.2006 / 00:00:00

Bakan Çubukçu, "Yetiştirme yurtları cezaevi değil, ceza infaz kurumu da değil, kapılarında görevli yok, aksi çocuk hakları sözleşmesine aykırı olur" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yetiştirme yurtlarındaki rehabilitasyon uygulamasını 'açık kapı' sistemi şeklinde niteleyerek "Bizim kurumlarımız cezaevi değil, ceza infaz kurumları da değil, dolayısıyla kapılarında görevli olmadığı gibi çocuklar açık kapı sistemiyle rehabilite ediliyor. Zaten aksini yapacak olursak çocuk hakları sözleşmesine ve üstlenmiş olduğumuz koruma kanunu rolüne de aykırı olur." diye konuştu. Yurtlarda kaçan çocukların haklarında yüzde 90 itibariyle koruma veya tedbir kararı bulunduğunun altını çizen Bakan Çubukçu, bu konuyla ilgili medyada yer alan haberleri de eleştirdi.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Bolu İzzet Baysal Kız Yetiştirme Yurdu'nda kalan kızların hazırladığı 2006 şölenine katıldı. Yurt görevlileri ve sakinleri kızlar tarafından kapıda karşılanan Bakan Çubukçu, kendisini karşılayan kızlarla sarıldı. Samimi bir karşılama töreninin ardından şölen etkinliklerine geçildi. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra kızlar, uzun bir sürede hazırladıkları gösteriyi misafirlere sundu

Bakan Çubukçu, etkinliğin ardından yurttan ayrılmadan önce basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakanlığına bağlı kurumlarda koruma kararlı ve mahkemenin verdiği tedbir kararlı çocukların bulunduğunu belirten Çubukçu, "Ama takdir edersiniz ki bizim kurumlarımız cezaevi değil, ceza infaz kurumları da değil, dolayısıyla kapılarında görevli olmadığı gibi çocuklar açık kapı sistemde rehabilite ediliyor. Zaten aksini yapacak olursak çocuk hakları sözleşmesine ve üstlenmiş olduğumuz koruma kanunu rolüne de aykırı olur. Kayıtlı olmalarına rağmen mahkeme kararıyla tedbir kararlı çocukların yüzde 90'ı kaçıyor. Bu rakamlar bizde var. Ancak bu tür olaylarla ilgili hep şu tarzda haberler çıkıyordu. 70 tane sabıkası olan çocuk tekrar yurttan kaçtı. 10 kez suç işledi, kuruma bırakıldı aynı gün yeniden kaçtı. Kamuoyunun bilgilenmesi açısında söylüyorum o kaçan çocuklar tedbir kararlı çocuklardır." dedi.

Yetiştirme yurtlarının cezaevi veya ceza infaz kurumu olmadığını vurgulayan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, şunları söyledi, "Koruma kararlı çocuklarla ilgili olarak da ailesinin genellikle aldığı ve 70 izin gününün sonunda getirmediği çocuklardır. Bu durumdaki çocukların bir kısmı ailelerinin yanında kalmak istiyor, bazılarının aileleri çocuklar yine devletin himayesi altında olmasın ama ben bakarım şeklinde oluyor."

Bakan olarak bütün yaşananlardan haberdar olduğunu ancak bu olayların yeni olmadığını açıklayan Devlet Bakanı, "Bunlar bizim bilgimiz dışında olan olaylar değil. Bu, ne bulunmuş, keşfedilmiş bir konu da değil. Her şeyden öncen Diyarbakır'da Valilik İnsan Hakları Kurulu'nun yaptığı araştırma verilerinin tespit tarihi 25 Kasım 2005'tir. Yani Kasım 2005 tarihinde teslim edilmiş bir rapordan söz ediyoruz. Dolayısıyla sadece insan hakları kurulu değil, bizim bütün kurumlarımızda zaman zaman bu tür olaylar olduğu gibi, bunun dışında tedbir kararlı çocuklar var kurumlarımızda. Bunlar da yurttan kaçarlar, yani biz ve ilgili valilikler, hepsi kurul altında olması gerektiği halde koruma veya tedbir kararlı kaçmış çocukları biz kurum olarak aynı gün eğer mesai saati içinde ise yazılı olarak değil telefonla emniyete bildiririz. Yani bütün yurtlarda olması gerektiği halde olmayan çocuklarla ilgili bilgiler valilikler ve ilgili emniyet müdürlüklerinde var. Burada kamuoyun bilgilenmesi açısında iki konunun bilinmesi lazım. Her şeyden önce bu çocuklarla ilgili iki durum söz konusudur. Bunlar koruma kararlı çocuklar, ikincisi tedbir kararlı çocuklar. Tedbir kararlı çocuklar, 2005 yılında meclisten geçen ve Ocak 2006'da yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu nedeniyle kanunla ihtilafa düşen, suç işleyen, bağımlı veya istismar edilmiş çocukların sosyal rehabilitasyonunun muhatabı kurum olarak biziz. Konu hakkında bilgisi sahibi olanların bilmiyormuş gibi davranmalarını açıkça yadırgadım." diye konuştu.

'TÖRE CİNAYETLERİ İÇİN KARARLI BİR ÇALIŞMA VAR'

Nimet Çubukçu, töre cinayetleri ilgili olarak hükümetin istikrarlı ve kararlı bir çalışma içerinde bulunduğu belirterek bu konunun araştırılması için oluşturulmuş bir komisyonunun bulunduğunu söyledi. Töre cinayetleri ile ilgili olarak yasal bir boşluğun bulunmadığını vurgulan Bakan Çubukçu, Türkiye'de yaşanan töre cinayetleri bütün kurumların koordineli bir şekilde çalıştığını belirterek bunun sonlandırılması kararlı mücadele ettiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious