Yetkiler Yuşenko'da

Yetkiler Yuşenko'da.31262
  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı Viktor Yuşenko parlamentoyu her an fesh etme yetkisine sahip oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aksi durumda anayasaya göre Cumhurbaşkanı meclisi fesh ederek, yeni seçimlere gitme kararı alabiliyor. Parlamento'nun fesh yetkisinin Yuşenko'ya geçmesinin ardından, Ukrayna'da uzun süredir devam eden siyasi belirsizlik yeni bir sürece girdi.

Rusya yanlısı Bölgeler Partisi'nden Yevheniy Kusharev, parlamentonun dağıtılmasının endişe verici olduğunu belirterek, "Anayasa'da bahsedilen 60 gün eski koalisyonun hükümet kurma çoğunluğunu kaybettiği günden itibaren sayılmalıydı." itirazlarını dile getiriyor.

Bölgeler Partisi, Viktor Yanukoviç'in başbakanlığında yeni koalisyon çalışmalarına geçen Salı günü başlamıştı. 2004 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yuşenko'nun rakibi olan Yanukoviç, Cumhurbaşkanı tarafından 15 gün içinde onaylama zorunluluğunu sonuna kadar kullanarak yeni hükümeti onaylamadı. 25 Temmuz itibari ile 60 günlük sürenin dolması nedeni ile hükümet kurulamamış ve parlamento fesh yetkisi Yuşenko'ya geçmiş oldu.

Turuncu Devrim destekçilerinden Yulia Timaşenko yeni hükümetin onaylanması durumunda da meclisin üçte birini istifa ettirerek parlamentonun otomatik olarak fesh edilmesini sağlayacaklarını açıklamış ve kendi blokundan 124 milletvekilinden istifa dilekçelerini almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious