Yezidilerden AP önünde gösteri

  • Giriş : 05.09.2007 / 19:48:00

Fransa'nın Strasbourg kentinde 300 kadar Yezidi, Yezidi halkını hedef alan saldırıların kınanması ve Avrupa Birliği'nin desteğini almak için Avrupa Parlamentosu önünde gösteri yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın Strasbourg kentinde 300 kadar Yezidi, Yezidi halkını hedef alan saldırıların kınanması ve Avrupa Birliği'nin desteğini almak için Avrupa Parlamentosu önünde gösteri yaptı. Bölgedeki AFP muhabiri, Almanya'dan gelen Yezidilerin, üzerinde Almanca ''Yezideler için uluslararası koruma'', ''Tüm güçlerden Irak'taki Kürt Yezidilere soykırımı durdurmalarını istiyoruz'' yazılı siyah renkli pankartlar taşıdığını belirtti.

En önde 10 kadar çocuğun saldırılarda ölenlerin fotoğraflarını taşıdığı, göstericilerin ''Soykırıma hayır, teröre hayır'' sloganları attığı kaydedildi. Göstericilerin sözcüsü İlyas İsa ise yaptığı açıklamada, ''Yezidiler kendilerini korumasız hissediyor.

Bayrakları yok, dini azınlık oldukları için hedef alındıklarını hissediyorlar'' dedi. Irak'ın kuzeybatısında bulunan, Yezidilerin yaşadığı Kahtaniye ve Adnaniye köylerinde 14 Ağustos'ta düzenlenen saldırılarda 500'den fazla kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious