Ösym aday giriş 2014 ayrıntısı - Ygs giriş belgesi 2014 - Ösym aday işlemleri - Ygs 2014 yılı - sym öğrenci girişi

Ösym aday giriş 2014 ayrıntısı - Ygs giriş belgesi 2014 - Ösym aday işlemleri - Ygs 2014 yılı - sym öğrenci girişi.21429
16.03.2014 / 07:36:53

Ösym, YGS giriş yerlerini açıkladı. Öğrenciler sınava nerede gireceğini bugünden itibaren öğrenebiliyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ais.osym.gov.tr adresinden YGS giriş yerlerine ulaşabilirsiniz. Öğrencilere şimdiden başarılar dileriz.

Bu arada Adıyaman’ın Çelikhan ilçesi Atatürk İlkokulu’nda öğrenci velilerine yönelik çocuk gelişimi ve eğitimde başarı için seminer düzenlendi. Aile seminerlerine devam eden Atatürk İlkokulu, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Medine Özdemir tarafından öğrenci velilerine seminer verdi. Seminerde; aile tutumları, okul başarısı, çocukların gelişim özellikleri, ailelerin yaptıkları hatalar, ailelerin çocuklara nasıl davranacakları ve nasıl başarılı ulunacağı konusunda bilgiler verildi.

Eğitim ve öğretim sadece anne-baba ve okulda sağlanması gerektiğini belirten Okul Müdürü Davut Akpınar, “Eğitimin bütün dallarında öğrenci ile ilgili bilgi almak, onu tanımak ve gelişiminde en çok anne babayla işbirliği yapmak açısından önemli olmakla beraber öğrenci anneleriyle görüşme son derece önemlidir. Değerli katılımcılar devletin okulları bize yeter. Öğretmenlerine güvenmelisiniz, bu konuda en ufak bir endişeniz olmasın, çocukların geleceği için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarından eminim. Öğretim konusunda sıkıntımız yok, eğitimin özerinde özellikle durmalıyız katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

YGS REHBERLİK:

Okulların açılmasıyla birlikte 12.sınıf öğrencilerini farklı bir heyecan sarmış durumda. Bu öğrenciler bir taraftan lise son sınıfa gelmiş olmanın gururunu yaşarken diğer taraftan da YGS ve LYS’ye girecek olmanın kayısını yaşarlar. Bu öğrencilerin, üniversite sınavına hazırlık sürecinde aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri yararlı olacaktır.

1-     Ygs ve Lys’ye çalışırken okul derslerini ihmal etmemelisiniz. Okul derslerini ihmal etmeniz yazılılardan düşük notlar almanıza, bu da Aobp’nizin düşmesine sebep olacaktır.  Yerleştirme puanınızın %13′ünün Aobp?den geldiğini unutmamalısınız.

2-     İlk yılınızda üniversite sınavını kazanmayı hedeflemelisiniz. Bazı öğrenciler okul dersleriyle birlikte üniversite sınavına hazırlanmanın zor olduğunu düşünerek kazanma düşüncesini erteleyebiliyor. Halbuki 12.sınıfta gördüğünüz konular zaten sınavda karşılaşacağınız konulardır. Okul derslerinize çalışırken aynı zamanda üniversite sınavına da çalışmış oluyorsunuz.

3-     Mutlaka bir hedefiniz olmalı. Hangi üniversiteyi ve hangi bölümü kazanmak istediğinize karar vermeli bu hedefinize ulaşmak için de hangi testten kaç net yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu durum çalışma iştiyakınızı arttıracaktır.

4-     “Konu bitirmek” öncelikli prensibiniz olmalı. Belirli bir program dahilinde ?konuları hazmederek? çalışmalısınız.   ”Konular yetişmeyecek” diye telaşa kapılmamalı ve yarım-yamalak çalışmamalısınız. Planlı ve programlı bir şekilde çalıştıktan sonra konuların yetişeceğini bilmelisiniz.

5-     Bu dönemde çalışacağınız konular daha çok YGS konularından oluşmalıdır. Fakat bilgi düzeyi olarak sağlam bir alt yapınız varsa YGS konularının yanı sıra “seçici olmak şartıyla”  LYS konularına da çalışmanız yararlı olacaktır.

6-     Ders çalışmaya uzun süre ara vermemelisiniz. Üniversiteye hazırlık sürecinde ders çalışmaktan “soğumamanız” çok önemlidir. Çünkü derslerden soğumanız sizi “sınav havasından” uzaklaştıracağı gibi motivasyonunuzu da olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca yaşayacağınız bu boşluk döneminden sonra tekrar eski performansınızı yakalamanız da epeyce bir zamanınızı alacak ve sınav kaygınızı tetikleyecektir.

7-     Verimli ders çalışma tekniklerini bilmelisiniz. Saatlerce ders çalışmaktan ziyade programlı ve verimli bir şekilde ders çalışmalısınız. Bunun için de öğretmenlerinizin yanı sıra rehberlik servisinden de yardım alabilirsiniz

8-     Üniversite sınav sistemini iyice tanımalısınız. Sınav sistemini iyi bilmeniz kendinize olan güvenizi arttıracağı gibi mantıklı bir çalışma stratejisi takip etmenizi de sağlayacaktır. Mezun olacağınız alanla hangi bölümleri tercih edebileceğinizi, hangi testin kaç sorudan oluştuğunu ve bu soruların çoğunlukla hangi konulardan geldiğini bilmeniz çalışmanızın sonuca yönelik olmasını sağlayacaktır

9-     Çalışma sürecinde kendinize zaman ayırmayı ve rahatlamayı da ihmal etmemelisiniz. Bir ?robot? edasıyla çalışmanız zamanla “gerilmenize” ve “erkenden yorulmanıza” sebep olacaktır. 

10-  Psikolojik destek alın. Üniversiteye hazırlık sürecinde sınav kaygısı, başaramama korkusu, yetersizlik duyguları vb. problemler başarınızı doğrudan etkileyecektir. Bu kritik süreçte size yol gösterecek, size psikolojik destek sağlayacak bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır. Bu amaçla okulunuzdaki rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*