YGS sonuçları 2013 - YGS yerleştirme sonuçları - YGS 2013

YGS sonuçları 2013 - YGS yerleştirme sonuçları - YGS 2013.11004
23.07.2013 / 09:25:01

YGS sonuçları için bir çok öğrencinin bekleyişi devam ediyor. YGS sonuçları için Haber Aktüel'den ayrılmayın!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


YGS sonuçları için bekleyiş sürüyor. Sonuçları bu hafta ya da önümüzdeki hafta açıklanacak.

Haber Aktüel'i takip edin!

- haber TURU -

Kürtler Barzani'nin sarayında hazırlık toplantısı yaptı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin çağrısıyla toplanması planlanan 'Kürt Ulusal Konferansı' hazırlık toplantısı, Barzani'nin Selahaddin kentindeki başkanlık sarayında başladı. Toplantıya, 100'den fazla siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Türkiye'den siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden 21 kişinin davet edildiği toplantıya, Irak'tan KDP, YNK, Goran, PÇDK, Yekgirtu, Komaleye İslami, Bızotnava İslami, Hizbi Sosyalist, Hizbi Zahmetkeşani Kurdistan, Hizbi Şui, YNDK ve Hızbi Ayende, İran'dan KDP-İran, Komaley Şoreşgeran, PAK ve Komaleyi İran, PJAK, Suriye'den PYD ve ENKS ile çok sayıda STK temsilcisinin katıldığı bildirildi.

BARZANİ: DÜŞMAN DEĞİLİZ

Toplantıda konuşan Mesut Barzani, hedeflerinin barış içinde yaşamak olduğunu belirterek, 'Bu konferansta Arap, Türk ve Fars kardeşlerimize Kürtlerin barış içinde ortak yaşamdan yana olduğu mesajını vereceğiz. Hiçbir komşu devlete ve halka düşmanlık yapmak istemiyoruz.'

Takas sessizliği

Türkiye'nin Suriye sınırında PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ile El Nusra Cephesi ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında hafta sonu şiddetlenen çatışmalardan sonra dün bölgede sessizlik hakim oldu.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi karşısındaki Rasulayn'ın PYD'nin kontrolüne geçmesiyle sınırda gerginlik tırmandı. Bu gelişme, Akçakale İlçesi karşısındaki Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nde şiddetli çatışmaları da beraberinde getirdi. PYD ile El Nusra arasında şiddetli çatışmalara yaşandı. El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi militanlarının tank kullandığı çatışmalarda her iki taraftan onlarca kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı. Cumartesi başlayan çatışmalar sırasında PYD yanlıları, Telabyad'da Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden El Nusra Cephesi'nin komutanlarından Çeçen komutan Ebu Musab'ı kaçırdı. Bu olayın ardından daha da şiddetlenen çatışmalar Akçakale'de de tedirginliği artırdı.

GÖRÜŞMELER SONUÇ VERDİ TEDİRGİNLİK BİTTİ

Çok sayıda kişinin öldüğü şiddetli çatışmaların ardından önceki akşam muhalifler ile PYD güçleri arasında görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından taraflar El Nusra Cephesi'nin önemli isimleri arasında gösterilen Ebu Musab'ın, Telabyad'da kalan 300 Kürt ile takas edilmesi konusunda anlaştı. Tarafların takası gerçekleştirmesinin ardından serbest kalan Ebu Musab, güvenlik gerekçesiyle açıklanmayan bir yere, 300 Kürt ise 50 kilometre uzaklıktaki Kobani'ye götürüldü.

Çatışmalar sırasında gece boyunca sınır hattından gelen kurşunlar Akçakale'de paniğe neden oldu. Ancak bu anlaşmanın ardından gece aralıklarla duyulan silah sesleri, dün sabah saatlerinden itibaren yerini sessizliğe bıraktı. Bu gelişme ise Akçakale'de tedirginliği sona erdirdi.

Batı'nın Ankara'yı by-pass projesi

Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Akpınar: Bu batının bir projesi. Suriye'nin kuzeyindeki yapılanmaya, Irak'ın kuzeyindeki yapılanma aktörlerinin doğrudan müdahalesi ve izni olduğunu görüyoruz. Uzun vadede olabilir. Şartlar uygun değildi ama Suriye'deki gelişmelerle de bunlar uygun hale geldi. Bu koridor Türkiye açısından tehlikeli. PYD, PKK'nın devletmiş hali olacağından dolayı bu Türkiye'yi her açıdan tehdit edecek. Hem petrol borularının Türkiye üzerinden geçmemesi Türkiye'nin by-pass edilmesi açısından tehlikeli. 900 kilometreyle en uzun sınırımızın, Türkiye'yi tehdit eden bir yapı tarafından ele geçrilmesi açısından da tehlikelidir.

Uydu devlet kurulması için düğmeye basıldı

Milli Güvenlik ve Strateji Uzmanı Mesut Ülker: Suriye'nin kuzeyinde bir yapı oluşuyor. Burada amaç Kürdistan'ın bir parçasını daha oluşturup pazılın bir parçasını daha yerine koymak. Irak'ın kuzeyindeki zengin petrol ve enerji kaynakları Suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak koridor ile Akdeniz'e taşınmak isteniyor. Bunun için Suriye'nin kuzeyinde de bir uydu devlet için düğmeye basıldı. Amaç güçlü bir Türkiye yerine güçsüz bir yapıyla muhatap olmak. Bu durumda Türkiye devre dışı bırakılmış olunacak bu büyük ülkelerin işine gelecektir. Suriye'nin kuzeyinde bu Kürdistan parçası oluşturulurken, büyük devletlere mecburiyet ve mahkumiyetleri oluşacak. Bu mahkumiyetler tabi ki büyüklerin işine gelir. Büyük ülkelerin önceliği zengin enerji kaynaklarını bu uydu devletler üzerinden bizim gibi dik duran ülkeleri devre dışı bırakarak Akdeniz'e yani kendi havuzlarına aktarmaktır.

Ciddi sorun doğurabilir

Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendiren ORSAM Ortadoğu Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Şahin, yaşananlardan kaygılı. Doç. Dr. Mehmet Şahin, 'PYD, PKK'nın koludur. Özerklik elde etmesi Türkiye açısından ciddi sorunlar doğuracak potansiyeli taşıyor. Suriye'nin bir anlamda Afganistanlaşması, Türkiye sınırını da Pakistanlaştırır. Bu proje ileriye dönük bir proje. Bunun ne anlama geldiğini zamanla göreceğiz' şeklinde konuştu.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*