YİBO öğrencilerinden deprem alarmı

YİBO öğrencilerinden deprem alarmı.12688
  • Giriş : 23.04.2008 / 12:24:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 12:25:33

Erzurum'daki, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) 6. sınıfta okuyan iki öğrenci, yaşanan depremlerden etkilenerek, fen ve teknoloji dersinde tuzlu su, iletken tel ve zille deprem alarm sistemi yaptılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazi Ahmet Muhtar Paşa YİBO 6'ncı sınıf öğrencileri, Mert Çolak ve Cafer Gürdal Bilgin, fen ve teknoloji dersinde danışman öğretmenleri Erol Çevrim gözetiminde, Türkiye ve dünyada yaşanan depremlerden etkilenerek, tuzlu su, iletken tel ve zille deprem alarm sistemi yaptılar.

Öğrencilerden Cafer Gürdal Bilgin, fen ve teknoloji öğretmenleri Erol Çevrim'in, öğrencilerden proje istemesi üzerine deprem konusunda bir çalışma yapmaya karar verdiklerini belirterek, sınıf arkadaşı Mert Çolak'la birlikte tuzlu su, iletken tel ve zil kullanarak, deprem alarm sistemi yapıklarını söyledi.

Olası sarsıntılarda iletken özelliği olan tuzlu suyun tele temas ettiğini ve telin de zili harekete geçirerek uyarı sağladığını belirten Bilgin, şunları kaydetti:

"Ülkemizde ve dünyada yaşanan depremlerde daha az can kaybı ve yaralanma yaşanması için fen ve teknoloji dersimizde bir proje geliştirdik. Çalışmamız çok basit. Üzerinde daha çok çalışılarak, geliştirilebilir ve evlere monte edilebilir. Bize destek olan okul yönetimimiz ve fen ve teknoloji öğretmenimize teşekkür ediyoruz."

Deprem etkisi

Okul Müdürü Şanal Rüştü Akal ise, öğrencilerinin sene başından itibaren fen bilgisi ve teknoloji derslerinde farklı çalışmalara imza attıklarını belirterek, deprem alarm sistemi çalışmasının bunlardan birisi olduğunu söyledi.

"Öğrencilerimizin, 'depremden daha az nasıl etkilenebiliriz' düşüncesiyle ortaya çıkardıkları çalışmayı yarışmalara sunacağız" diyen Akal, şunları kaydetti:

"Danışman öğretmenimiz ve öğrencimizi kutluyorum. İnşallah daha güzel projelerle okulumuzun ismini duyuracağız. Projemiz üzerinde biraz daha çalışarak ilk etapta seneye 'Bu Benim Eserim' yarışmasına katılacağız. Benzer çalışmalar yapan diğer öğrencilerimizi de teşvik etmeyi sürdüreceğiz."

Fen ve Teknoloji öğretmeni Erol Çevrim de öğrencilerinin derslerde gördükleri basit bilgilerle deprem gibi önemli bir konuda proje hazırlamalarının kendilerini sevindirdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious