Yıkılan Gazze’de bilek güreşi

Yıkılan Gazze’de bilek güreşi.39487
  • Giriş : 23.01.2009 / 09:49:00

İsrail’in geleceğinin başka ülkelere bırakılmayacağını söyleyen Livni, Gazze’deki tünelleri vurma sinyali verdi. Hamas ile Fetih arasındaki iktidar savaşı da kızışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, 'tünellere askeri eylemde bulunma hakkımızı saklı tutuyoruz, nokta' dedi. 'Kaderimizi Mısırlılara, Avrupalılara ya da Amerikalılara emanet etmeyiz' dedi. Bu arada İsrail hücumbotunun Gazze kıyılarına açtığı ateşte 2 Gazzelinin yaralandığı bildirildi. Hastane kaynakları, hücumbottan atılan mermilerin bir ev ile BM yardım merkezi yakınına düştüğünü belirttiler.

GÜÇ SAVAŞI HIZLANDI

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın yardımcısı Yasir Abid Rabbo, Fetih'in Hamas'la milli birlik hükümeti kurmaktan yana olduğunu fakat Hamas'ın yeni şartlar öne sürerek bunu engellediğini savundu. Bir Hamas yetkilisi ise El Fetih hareketiyle uzlaşma görüşmelerinin söz konusu olmadığını belirtirken, Gazze'nin yeniden inşası için yapılacak yardımların Abbas'a değil, doğrudan Hamas'a iletilmesi gerektiğini söyledi..

YENİ DEVLET ÖNERİSİ

Libya lideri Muammer Kaddafi, Jerusalem Post'un haberine göre, İsrail-Filistin sorununa çözüm olarak, İsraillilerle Filistinlilerin tek demokratik devlet altında toplanmasını, 'İsratin' devletinin kurulmasını önerdi.

İnsani kriz alarmı
BM Genel Sekreteri'nin insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında verilen kaybın 'son derece korkunç' olduğunu söyledi. Holmes, acil insani ihtiyaçlar ve uzun dönemde alt yapı çalışmalarını değerlendireceğini, en önemli konuların temiz su, hijyenik koşullar, elektrik ve barınak sağlanması olduğunu kaydetti. Filistin'deki hastaneler, İsrail'in 22 gün süren hava ve kara saldırılarında ölenlerin sayısını 1330, yaralıları ise 5 bin 450 olarak açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*