Yıkılmak üzere olan evde yaşıyor

Yıkılmak üzere olan evde yaşıyor  .19094
  • Giriş : 14.03.2008 / 15:28:00

İzmir'in Çeşme ilçesi Çiftlik Mahallesi'ndeki eski bir evde, zor şartlar içinde yaşayan Huriye Ayverdi (76), bir yardım eli bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sol gözü görmeyen Ayverdi'nin sağ gözüne de kornea nakli yapılmış. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan Ayverdi, komşularının yardımlarıyla ayakta durabiliyor. Ev o kadar harap halde ki yemek götüren komşuları bile içeriye girmekten çekinip tabakları kapıdan veriyor.

Huriye Ayverdi, 1991 yılında vefat eden ve çocuğu olmayan teyzesi Hayriye Engin'den kalan bir eve yerleşmiş. Tarihî niteliğine sahip olan ev, uzun süredir tadilat yapılmadığından harap olmuş; çatısının bir kısmı çökmüş, duvarları çatlamış.Yağmurlu günlerde çok sıkıntı çektiğini dile getiren Ayverdi, "Yağmur yağdığı zaman, çatı kısmen çöktüğü için sular olduğu gibi içeriye giriyor. Eşyalarımı bir köşeye yığmaya çalışıyorum fakat ıslanmaktan kurtaramıyorum. Sonra güneşli günlerde dışarıya seriyorum." diyor. Başka kalacak yeri olmayan Ayverdi, evini gören mühendislerin, "Bu evde kalmak çok tehlikeli. Hiçbir usta yapamaz. çünkü her an çökebilir" diyerek kendisini uyardığını söylüyor.

Huriye Ayverdi, eve su da bağlı olmadığından, ihtiyacını yakındaki tarihî bir çeşmeden karşılıyor. Osmanlı döneminden kalan bu çeşmenin suyu da bakımsızlıktan damla damla akıyor; günde ancak 25-30 litre doldurulabiliyor. Yardım talebini dile getiren Ayverdi, kalacak bir yer ve maddi yardım bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious