Yıkım gerginliği mahalleyi savaş alanına çevirdi

Yıkım gerginliği mahalleyi savaş alanına çevirdi.11918
  • Giriş : 23.03.2006 / 00:00:00

Sarıyer'de bir yardımlaşma derneğinin yıkılmasının ardından mahalle sakinleri ortalığı savaş alanına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı yıkım ekipleri sabah çok sayıda çevik kuvvet ekibinin de desteğini alarak Derbent Çamlıtepe Mahallesi'ne geldi. Mahallede park alanı içerisine kaçak olarak yapılan Çamlıtepe Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği binası belediye ekiplerince yıkıldı. Yıkım çalışmasının ardından kendi gecekonduların da yıkılacağını sanan ve dernek binalarının yıkılmasına tepki gösteren mahalle sakinleri çevik kuvvet polisine taşlarla saldırdı. Polis kendisine yönelik taşlı saldırıya biber gazıyla karşılık verdi. Ara sokaklara dağılan ve bir süre sakin bekleyen grup daha sonra yıkılan dernek binasının önüne toplandı. Polisin sert müdahalesine tepki gösteren mahalle sakinlerinin de katılımıyla grup yaklaşık 500 kişiye ulaştı. Vatandaşlar sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kendilerine gaz bombası atıldığını ve terörist muamelesi gördüklerini belirterek isyan etti.

Vatandaşların basın mensuplarına açıklama yaptıkları sırada, polisin yandaki lüks siteler içerisinde görülmesi üzerine grup tekrar hareketlenerek buraya yöneldi. Sitenin içine taş yağdıran vatandaşlar, binaların camlarının kırılmasına neden oldu.

Bu gerginliğin ardından sakinleşen grup tekrar toparlanarak polisin bulunduğu cadde üzerinde yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak yıkımı protesto eden grup, tekrara polis üzerine taş yağdırmaya başladı. Biber gazı ve panzerden sıkılan suyla gruba müdahale eden polis göstericileri püskürttü.

Göstericilerin bazıları, ormanlık alana kaçarken bazıları da ara sokaklara dağıldı. Polisin çok miktarda biber gazı atması özellikle gruptaki kadınları etkiledi. Gaz içerisinde kalarak yere yığılıp fenalaşan kadınlar daha sonra bayan polisler tarafından yol kenarına çekildi. Ormanlık alanındaki göstericiler aralıklarla taş atmayı sürdürdü.

Mahalledeki yıkım gerginliği devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious