Yıkımın unutulmasından korkuyorum

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye'ye 50 milyar dolara mal olan 22 batık bankanın verdiği zararın unutulmasından endişe ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başarılı olduklarını belirten Ertürk, insanların ve kurumların, banka krizinin topluma getirdiği ahlaki çöküntüyü, finansal yıkımı çok çabuk unutmasından korktuğunu söyledi. Bu konuda bazı işaretler olduğunu kaydeden Ertürk, kamuoyunun çok dikkatli, çok uyanık olmasını ve uyanıklığının devam etmesini diledi. Meydana gelecek bir unutkanlığın toplum olarak bir daha kaldırılamayacak yeni yükler getirebileceğini vurgulayan Ertürk, Türkiye'nin yeni bir bankacılık krizini, bankacılık sisteminden kaynaklanan yeni bir ahlaki çözülmeyi kaldıramayacağını söyledi. TMSF'nin Hazine'ye batık bankalardan kaynaklanan 74 milyar Yeni Türk Lirası borcu var. Sayıştay'ın "Bu borç ödenemez" tespitine katılan Ahmet Ertürk, borçları olduğu tespitine katılmadıklarını, borçlu bir kuruluş olmadıklarını dile getirdi. Ertürk'e göre, Sayıştay'ın önerdiği gibi söz konusu borcun ödenemez olduğunu yasal çözüme kavuşturmak gerek.

Ertürk, batık banka patronlarıyla yapılan, faizler hariç 5,5 milyar dolar değerindeki 10 protokolün satışının, sadece bir finansal hareket olmadığını, direkt bir sermaye yatırımına dönüşeceğini kaydetti. Borçluların da rızasını içeren bir model üzerinde düşündüklerini bildiren Ertürk, "Protokollerle ilgilenenler daha çok ABD kaynaklı. Avrupa büyük fon bankaları ve fonları da olabilir, Körfez, Uzakdoğu da olabilir." bilgisini verdi. Projenin TMSF'ye avantajı alacaklarını erken tahsil etmek, 12 yıla uzanan süreci kısaltmak, bir yıla indirmek. Yabancı sermaye girişi için de kapı açacak uygulamanın 2007 yılı sonuna kadar sonuçlandırılması hedefleniyor.

Ertürk ayrıca bugüne kadar imzalanan protokollerde zaman zaman bazı gecikmeler olduğunu; ancak şu ana kadar protokolleri fesih noktasına getiren bir aksama meydana gelmediğini açıkladı. Verilen bilgiye göre, Çukurova Grubu'nun imzalanan ek protokol çerçevesinde ödeme planına bağlanan borçları bitti, 2 milyar 70 milyon dolar tahsil edildi. Ancak Çukurova'nın ödenmesi gereken başka borçları bulunuyor. 3-4 kalemden oluşan alacaklar söz konusu; bunların bir kısmı mahkemede, davalar henüz devam ediyor. Yaklaşık 20 milyon dolar civarında kesinleşmiş bir alacak rakamı var. Yurtbank ile imzalanan protokolün ödeme şartları yerine gelmedi, bu sebeple geriye dönme söz konusu olabilir. Kentbank'la ilgili bir sonuca varılmak üzere, yakında bir gelişme olabilir.

Halkbank binası Danıştay'ın

Bu arada Halk Bankası ve Danıştay'ın bina sorunu çözüldü. TMSF Başkanı Ertürk'ün verdiği bilgiye göre, Esentepe'de bulunan Fon, Kasım 2003'te terör saldırısına uğrayan Levent'teki eski HSBC (Demirbank) Genel Müdürlük binasına taşınacak. TMSF binası İstanbul'a taşınacak olan Halk Bankası'na, Halkbank'ın Ankara'daki binası da Danıştay'a verilecek. Ertürk, "Böylece bir taşla 3 kuş birden vurmuş olacağız." dedi. Danıştay ise Halkbank'ın Ankara'da Eskişehir yolundaki binası için Özelleştirme İdaresi'ne resmî başvuru yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Danıştay yetkililerinin talebine sıcak bakıyor. Ertürk, eski Demirbank binasının çok hoş olmayan bir manzara içinde bulunduğunu, binayı restore ederek görüntü kirliliğini gidereceklerini kaydetti. Ekonomi Servisi


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious