Yıl sonuna kadar vizyona girecek 15 Türk filmi

Yıl sonuna kadar vizyona girecek 15 Türk filmi .52627
  • Giriş : 13.09.2007 / 14:23:00

Sinemaseverlerin ilgisini çekeçek 15 yeni Türk filmi, yıl sonuna kadar vizyona girecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de rol aldığı ve firari bir cumhurbaşkanının birkaç günlük öyküsünü anlatan ''Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'' 21 Eylülde izleyiciyle buluşacak.

Yapımcılığını Cemil Çetin'in yaptığı ve Zeki Alasya'nın yönettiği filmde, Zeki Alasya, Derya Baykal, Şahap Sayılgan, Yeliz Yeşilmen, Ayla Algan, Sezai Altekin, Bahadır Tokmak, Ali Uyandıran rol alıyor.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Deniz Arman, Aykut Oray, Aziz Üstel, Cenk-Erdem gibi isimlerinin de konuk olarak yer aldığı film, Çankaya Köşkü'nün ana giriş kapısı önünde başlıyor. Filmin, iç mekan çekimleri ise Başbakanlık Binası'nda gerçekleştirildi.

''YAŞAMIN KIYISINDA''

Fatih Akın'ın Cannes Film Festivali'nde ''En iyi Senaryo'' ödülü alan filmi ''Yaşamın Kıyısında'', 26 Ekimde seyirciyle buluşacak.

Nurgül Yeşilçay, Baki Davrak, Hanna Schygulla, Patrycia Ziolkowska, Tuncel Kurtiz, Nursel Köse, Yelda Reynauld, Erkan Can, Güven Kıraç, Nejat İşler ve Şevval Sam'ın oynadığı film, Hamburg, Bremen, İstanbul, Karadeniz kıyıları ve Trabzon'da çekildi.

Almanya ve Türkiye'de farklı kültürlerden gelen kişilerin ilişkilerinin anlatıldığı filmde, 6 insan, 6 biyografi, 6 hayatın öyküsü yazgısal bir şekilde iç içe geçiyor.

YAKINDA HERKES ''AVRUPALI'' OLACAK

Senaryosunu İrfan Tözüm ile Ulaş Ak'ın yazdığı ve yönettiği ''Avrupalı'', 12 Ekimde seyircinin karşısına çıkacak.

Baş rollerini Cem Davran, Yasemin Kozanoğlu, Sema Öztürk, Aydemir Akbaş, Murat Soydan, İlknur Soydaş, Aykut Oğut, Eva Maya, Esra Banguoğlu, Hakan
Gerçek, Ceyhun Yılmaz, Cengiz Tünay, Somer Karvan, Serkan Genç, Osman Tamburacı ve Kuzey Vargın'ın paylaştığı Avrupalı, Avrupa Birliği sürecinde tartışılanları, yaşananları, bu birleşme sonrasında yaşanacak çelişkileri komik bir üslupla anlatıyor.

''JANJAN''

Erdoğan Akduman'ın yazdığı, Aydın Sayman imzasını taşıyan ''Janjan'', 12 Ekimde vizyona girecek.

Tayfun Pirselimoğlu imzasını taşıyan ''Rıza'' İstanbul-Adana arasında taşımacılık yapan bir kamyon şoförünün hikayesini anlatıyor.

Rıza Akın, Nurcan Eren, Melissa Ahmedi ve Emin Baş'in oynadığı film, 26 Ekimde vizyona girecek.

''BANA ŞANS DİLE''

Gişe rekorları kıran ''Babam ve Oğlum'' filminin yönetmeni Çağan Irmak'ın imzasını taşıyan ''Bana Şans Dile'', 5 Ekimde seyircinin karşısına çıkacak.

Filmin baş rollerinde Deniz Uğur, Melisa Sözen, Rıza Kocaoğlu, Nilgün Belgün, Volkan Severcan, İsmail Hacıoğlu, Aysun Metiner, Levent Sülün, Nuran Yılma, Başak Daşman oynuyor.

"SIFIR DEDİĞİMDE''

Gökhan Yorgancıgil'in gerçek bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı ve yönettiği ''Sıfır Dediğimde'' filminin baş rollerinde Oktay Kaynarca, Hazım Körmükçü, Semih Sergen yer alıyor.

''FİKRET BEY''

Selma Köksal'ın yönettiği ''Fikret Bey'' 2 Kasımda seyirci ile buluşacak.Erol Keskin, Fuat Onan, Gökçe Algan, Metin Arslan, Deniz Sevinç'in oynadığı filmde, yaşamı sona ermekte olan Fikret Bey'in hayatına ilişkin detaylar anlatılıyor.

''YERLİ MATRİx'' ANKA KUŞU GELİYOR

Türkiye'nin ilk bilim kurgu filmi olan ve beyin naklini anlatan ''Kavanozdaki Adam''ın yönetmeni Mesut Uçakan, yeni bir filme imza atıyor: ''Anka Kuşu''...

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını ele alan ''Yalnız Değilsiniz'' ve ''Kelebekler Sonsuza Uçar/İskilipli Atıf Hoca'' filmiyle Şapka İnkılabı konusunda büyük tartışmalara neden olan yönetmen Mesut Uçakan'ın yeni filmi 9 Kasımda seyirci ile buluşacak.

''Anka Kuşu''nun, Robert Zemeckis'in ''Mesaj'' ve Wachowski Kardeşler'in ''Matrix'' üçlemesinin paralelinde bir öyküsü var.Türkiye'nin yakın dönemindeki politik olaylar üzerine son derece çarpıcı bir şekilde eğilen ve sıra dışı konusuyla dikkat çeken filmde, çektiği filmlerle pek çok önemli festivalden ödüller almış genç bir yönetmenin
yaratılışı kavrama sancısı anlatılıyor.

Filmde, Yalçın Dümer, Kenan Bal, Kaan Girgin, Cansu Şahin, Rahmi Dilligil, Ceren Öztürk, Mahmut Hekimoğlu ve Gafur Uzuner rol alıyor.

''YUMURTA''

Semih Kaplanoğlu'nun ''Yusuf Üçlemesi''nin son filmi ''Yumurta'', 9 Kasımda vizyona girecek.Baş rollerini Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy'un paylaştığı, üçlemenin
son filmi olan ''Yumurta'', şair Yusuf'un hikayesini anlatıyor.Yönetmenliğini Alper Mestçi'nin yaptığı ve cinleri konu alan ''Musallat'' 16 Kasımda, yönetmenliğini Handan İpekçi'nin yaptığı ''Saklı Yüzler'' 23 Kasım'da ve Cemal Şan'ın yazıp yönettiği ''Zeynep'in Sekiz Günü'' 30 Kasımda vizyona girecek.

''KABADAYI''

''İnşaat'' ve ''Her Şey Çok Güzel Olacak'' filmlerinin yönetmeni Ömer Vargı'nın yönettiği ''Kabadayı'' Aralıkta vizyona girecek...Senaryosunu ''Gönül Yarası'', ''Eşkıya'', ''Gölge Oyunu'', ''Muhsin Bey'', ''Fahriye Abla'' gibi Türk sinemasının unutulmaz eserlerini hayata geçiren Yavuz Turgul'un yazdığı filmin baş rollerinde Şener Şen,
Rasim Öztekin, İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan ve Kenan İmirzalıoğlu oynuyor.

''SEMUM''

Hasan Karacadağ'ın yönettiği ve Ayça İnci, Burak Hakkı, Nazlı Ceren Argon ile Cem Kurtoğlu'nun oynadığı ''Semum'', 28 Aralık'ta vizyona girecek.

Canan ve Volkan Karaca çiftinin yeni aldıkları büyük bir eve taşınmalarıyla başlayan filmde, müthiş bir görselliğin yer aldığı farklı bir korku türü beyaz perdeye aktarılacak.

Film konusu şöyle:''Her şey çok iyi giderken bir gün Canan'a garip şeyler olmaya başlar. Canan yavaş yavaş başka bir varlığa, kendisine hükmetmeye başlayan bir
yaratığa dönüşmeye başlar. Semum, kendisine hedef olarak neden Canan'ı seçmiştir ve ona ne yapacaktır?''

2008 FİLMLERİ DE HAZIR

Türk sinemaseverler 2008 yılında da, Türk filmlerine doyacak. 2008'in ilk aylarında 4 yeni film vizyona girecek.

Yönetmen Berrin Dağçınar'ın ilk sinema filmi olma özelliği taşıyan ve sesli olarak çekilen ''Sacayağı'', 29 Şubat 2008'de gösterime girecek.

Zeki Alasya, Tarık Pabuçcuoğlu, Zeynep Eronat, Haldun Boysan, Hakan Boyav, Suzan Aksoy, Ceren Soylu, Mert Fırat, Sedef Avcı, Mehtap Anıl gibi tiyatro ve sinemanın ağır toplarının rol aldığı filmde, Balıkesir'in Gömeç ilçesinde kendilerine yetecek kadar üreten, ürettiği ile yaşayıp giden üç ailenin öyküsü konu ediliyor.
''Araf'' yönetmeni Biray Dalkıran imzasını taşıyan ''Cennet'', 4 Ocak 2008'de izleyiciyle buluşacak.

Engin Altan Düzyatan ve Zeynep Papuççuoğlu'nun baş rollerini paylaştığı filmde, 7 yaşında annesi öldüğünde yaşadığı travma sonucu annesinin hayaliyle yaşamaya başlayan ve bu yüzden kendine ait bir cennet yaratan 29 yaşındaki Can'ın hikayesi anlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious