Yıl sonunda gönderilen SMS 1,9 trilyonu bulacak

Yıl sonunda gönderilen SMS 1,9 trilyonu bulacak.7581
  • Giriş : 17.12.2007 / 23:02:00

Gartner'a göre, bu yıl sonunda tüm dünyada gönderilen SMS miktarı 1,9 trilyonu bulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2006'da yayınladığı araştırmasında, 2,3 trilyon SMS sayısına 2010'da ulaşılmasını öngören Gartner şirketinden yapılan açıklamada, gönderilen kısa mesajların cep telefonu operatörlerine bu yıl 52 milyar dolar, gelecek yıl da 60,2 milyar dolar kazandırmasının beklendiği belirtildi.

SMS trafiğinin birçok ülkede büyük artış göstermeye devam edeceğini ve operatörlerin kısa mesaj rekabeti ile pazarın doygunluğu konusunda marjlarını genişletmek zorunda kalacaklarını belirten araştırma kuruluşu, bu yıl tüm dünyada gönderilen SMS'lerin 1,5 trilyonunun Asya-Pasifik ülkelerine ait olduğunu, gelecek yıl bu bölgedeki kısa mesaj sayının ise 1,7 trilyona ulaşacağını kaydetti.

Asya-Pasifik ülkelerinde fotoğraf eklenerek gönderilen mesaj sayısınında da büyük artış olduğu bildirildi. Gartner şirketi Kuzey Amerika'da bu yıl gönderilen kısa mesaj sayısının 189 milyarı, Doğu Avrupa'da da 202 milyarı bulacağını belirtti. Araştırma kuruluşu, mobil e-mail ve mobil anında mesaj kullanımın da giderek artmakta olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious