Yılan Operasyonu

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

"Yılan Operasyonu" ile yakalanan çetenin firari olduğu öne sürülen 4 elemanı daha yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'un birçok yerinde "cinayet, yaralama, işyeri hırsızlığı, oto kurşunlama, oto çalma ve bu otolara sahte evrak düzenleyerek satmakla" suçlanan ve 22'si "Yılan Operasyonu" ile yakalanan çetenin firari olduğu öne sürülen 4 elemanı daha yakalandı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Bürosu ekipleri, çetenin firari üyesi olduğu iddia edilen 4 kişinin yakalanması için çalışmalarını aralıksız olarak devam ettirdi. Beşiktaş'ta 17 Eylül 2006 günü çalıntı otoyla polis aracına çarpıp 3 memurun yaralanmasına neden olan firari çete üyesi Varol D. (26), yakalanmamak için polise ateş açtı. Çıkan çatışma sonrası Varol D., biri Glock olmak üzere 2 adet silahla yakalanarak gözaltına alındı. Varol D.'nin kaldığı adresten yola çıkan ekipler, firari olan diğer çete üyeleri Cemal A. (28), Hikmet A. (20) ve Yılmaz K.'yı (26) yakaladı.

Emniyette sorgulanan şahısların Yılan çetesi içerisindeki görevlerinin çalıntı otomobillere sahte evrak yapıp satmak olduğu öğrenildi. İşlemleri tamamlanan şahıslar, yargılanmak üzere adliyeye gönderildi.

Avcılar'da 10 Nisan 2006 günü Arzum Kuruyemiş'te meydana gelen yaralama olayı ile ilgili araştırma yapan iki polis memuru, gasp çetesi tarafından silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırıda polis memuru Mehmet Aydın şehit olurken, iş yeri sahibi Kemal Tuncel hayatını kaybetmiş diğer polis memura da yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Polis, bu olayın ardından düzenlediği operasyonla Büyükçekmece'de bir villada kıstırdığı Deniz Demir ve Mehmet Çakır'ı çatışma sonucu ölü ele geçirmişti.

Öldürülen Demir ve Çakır'ın ardından gasp çetesine yönelik çalışmalarına devam eden polis, çetenin tüm bağlantılarını inceleme altına almıştı. Çalışmalar sonucunda, 2004 yılında tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderilen Vedat Yılan ve Zübeyir Sarıkaya'nın çeteyi cezaevinden yönettiği bilgisine ulaşılmıştı. Operasyon hazırlıklarını tamamlayan polis, İstanbul'un 14 ilçesinde 35 adrese eş zamanlı olarak "Yılan Operasyonu" düzenlendi. Çete suçundan gözaltına alınan 22 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious