Yılbaşı bileti ruhsal dengeyi bozabilir

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Dr. Rabia Ay, Milli Piyango İdaresi’nin satışa sunduğu ve büyük ikramiyesi 20 milyon YTL olan yılbaşı biletlerin ruhsal dengeyi bozabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskişehir Devlet Hastanesi’nde görevli Psikiyatri Uzmanı Dr. Rabia Ay; “Özellikle ekonomik sıkıntı çeken insanların bu tür özel günlerde düzenlenen çekilişlerde sanki kendilerine ikramiye çıkacakmış gibi hayal kurmaları ruhsal dengelerinin bozulmasına neden olabilir. Umudunu Milli Piyango biletine bağlayan bazı insanlar kendilerine ikramiye çıkmadığı zaman bunalıma girip depresyon geçirebilir” diye konuştu.

İnsanların umutlarını şans oyunlarına bağlamamaları gerektiğini ifade eden Dr. Ay, “Şans oyunlarında verilen büyük ikramiyeler insanları cezbediyor. İnsanlar en büyük ikramiye sanki kendilerine çıkacakmış gibi düşünüyorlar. Bunun bir çekiliş olduğu unutulmamalı. Umutları tamamen piyangolara bağlamak doğru değildir” dedi.

İkramiye kazanan talihlileri de dikkatli olmaya çağıran Dr. Ay şöyle devam etti:

“Büyük ikramiye kazanan kişilerde ruhsal bozukluklar görülebilir. İkramiye kazanan kişiler önce iyi düşünmeli ve hayatlarını ona göre düzenlemeliler. Tabii ki önce ikramiyenin kendilerine çıktığına alışmaları gerekir. İkramiye kazanan talihlinin özel, aile ve iş hayatında değişiklikler olacaktır. Buna kendilerini hazırlamaları gerekir. Talihli önce sakin olup plan yapılmalı. Paranın miktarına aldanıp hemen lüzumsuz harcamalara ve lüks hayata aldanmamalı. Planlı harcanmayan para ne kadar çok olursa olsun günün birinde biter.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious