Yılbaşı çamı kesene 30 ay hapis

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

BOLU Orman Bölge Müdür Vekili Cemalettin Öztürk, yılbaşı gecesi için ormanlardan ağaç kesenlerin 5 aydan 30 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılbaşı çamının, ormanlar yerine fidanlıklardan temin edilmesini isteyen Öztürk, her yılbaşı öncesi ormanlık alanlarda fidan kesimleri ve sökümlerinin yaşandığına dikkat çekti. Ormanlarda kontrollerini arttırdıklarını söyeyen Öztürk, “İzinsiz fidan kesimi ve sökümünün cezası, normal ağaç kesimlerine göre 5 kat daha fazla. Fidanlıklardan 20- 25 YTL’ye temin edilebilecek bir çam ağacını, ormandan izinsiz olarak kesenler 5 aydan 30 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilecekler. Ayrıca 125 YTL para cezası ödeyecekler” diye konuştu.

Bolu Fidanlık Müdürlüğü’nde yetiştirilen göknar, ladin ve sedir fidanlarının da yalbaşında kullanılabileceğini belirten Öztürk şu bilgileri verdi:

“Yılbaşı çamlarını müdürlüğümüzden ücret karşılığında temin etmek son derece kolay. Tüplü halde satılan 13 yaşındaki 1- 1,5 metre boyundaki batı ladini 20 YTL, 9- 10 yaşındaki 2,5- 3 metre boyundaki sedir fidanlarını da 25 YTL’den satın almak mümkün. Yılbaşı akşamına kadar bu fidanlar, bahçelere de dikilebilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious