Yılbaşı magandasına 17 yıl hapis

Yılbaşı magandasına 17 yıl hapis.6894
  • Giriş : 09.05.2008 / 09:43:00

Taksim'de yılbaşı gecesi Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Adem Doğan'ın ölümüne neden olan Yakup Tayfur 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taksim'de yılbaşı gecesi Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencisi Adem Doğan'ın, başına isabet eden kurşunla ölümüne ilişkin tutuklu yargılanan Yakup Tayfur, 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Yakup Tayfur ile tutuksuz sanık Rana Aydın katıldı. Tutuksuz sanık Ramazan Taşdelen'in katılmadığı duruşmada, Adem Doğan'ın babası Ahmet Doğan ve taraf avukatları hazır bulundu. Duruşma sırasında ağlamaya başlayan Ahmet Doğan, mahkeme heyetince dışarı çıkarıldı. Duruşmada diyecekleri sorulan Yakup Tayfur, önceki savunmalarını tekrar ettiğini, savunmalarında, olayın oluş şeklini tüm ayrıntılarıyla anlattığını ve böyle bir uygulamayı hak etmediğini savunarak, mütalaayı kabul etmediğini söyledi. Rana Aydın da mütalaayı kabul etmediğini belirterek, korktuğu için olayı ilgili birimlere bildirmediğini anlattı.

''BEN MAGANDA DEĞİLİM''

Son sözü sorulan Tayfur, ''Bilim de bazen yanılabilir. Her ne kadar dosyadaki raporda, silahın yere düşmesiyle ateş almayacağı belirtilmiş ise de bu husus doğru değildir, bunu destekleyen başka kanıt da yoktur. Deliller benim savunmamı desteklemektedir. Olayda bir kasıt yoktur. Böyle bir şeyin yaşanmasını istemezdim. Ben maganda değilim. Tahliyemi istiyorum'' şeklinde konuştu.

Tayfur'un avukatı Numan Güzey, müvekkilinin tahliyesini talep ederken, Doğan ailesinin avukatı Eşref Çalışır, eylemin ''doğrudan kasıtla adam öldürme'' olduğu kanaatini taşıdıklarını ifade ederek, Tayfur'un ''kasten adam öldürme'' suçundan cezalandırılmasını istedi. Verilen aradan sonra kararı açıklayan mahkeme heyeti, ''olası kasıtla adam öldürmek'' suçundan önce 20 yıl hapis cezasına çarptırdığı Yakup Tayfur'un bu cezasını, duruşmalardaki iyi hali dolayısıyla 16 yıl 8 aya indirdi.

Tayfur'a, ''ruhsatsız tabanca ve mermi taşımak'' suçundan da 10 ay hapis ve 375 YTL adli para cezası veren mahkeme, sanığın sabıkalı olması, kişilik, sosyal ve ekonomik durumu ile pişmanlık duymaması gibi özellikleri dikkate alarak, bu cezayı ertelemedi. Diğer sanıklardan Ramazan Taşdelen'e, ''ruhsatsız tabanca ve mermileri satın alıp taşımak ve bulundurmak'' suçundan 10 ay hapis ve 375 YTL adli para cezası veren mahkeme heyeti, Rana Aydın'a da ''işlenmiş olan bir suça ilişkin eser ve delilleri bildiği halde yetkili makamlara bildirmediği'' gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti, bu suçlar nedeniyle Taşdelen ve Aydın hakkında, hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verdi. Bu sanıkların 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasını da kararlaştıran mahkeme heyeti, sanıkların bu süre içinde kasıtlı bir suç işlememesi halinde açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak davanın düşürülmesini, kasıtlı suç işlemeleri halinde ise açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanmasını ya da sanıklar hakkında yeni bir hüküm kurulmasını karara bağladı. Ayrıca sanıklardan Rana Aydın, ''suçlu kayırma'' suçundan beraat etti.BABA DOĞAN: ''CEZA MÜEBBET HAPİS OLMALIYDI''

Duruşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adem Doğan'ın babası Ahmet Doğan, Yakup Tayfur'a verilen cezanın müebbet hapis olması gerektiğini belirterek, ''Benim oğlum serseri değildi. Okuyup bana bakacaktı. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceğim. Sanık daha fazla ceza almalıydı'' dedi.

Adem Doğan'ın babası cezayı tatmin edici bulmadığını ve AİHM'e gideceğini söyledi

İDDİANAMEDEN

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Yakup Tayfur'un ''taksirle ölüme sebep olmak'' ve ''ruhsatsız silah taşımak'' suçundan 3 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.

Rana Aydın'ın da ''suçluyu kayırma'' ve ''suç delillerini bildirmemek'' suçlarından 6 ay ile 6 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, tutuksuz sanıklardan Ramazan Taşdelen'in ise ''ruhsatsız silah bulundurmak'' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyordu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious