Yılbaşı öncesi kaçak içki ve sigara uyarısı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'ye, kaçak yollardan sokulan içki ve sigara miktarında, yılbaşı nedeniyle önemli oranda artış olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı ve TESK Genel Başkan Vekili Bendevi Palandöken, Türkiye'de tüketilmekte olan 120 milyar adet sigaranın yüzde 15'i kadarının dışarıdan kaçak olarak girdiğini, bu oranın yılbaşında yüzde 25'lere kadar çıktığını bundan hem devletin hem de vatandaşın zarar ettiğini söyledi.

Palandöken, özellikle yılbaşı kutlamalarının, içki ve sigara tüketimini önemli oranda artırdığına dikkati çekerek, ''Yılbaşında bu ürünlerin özel bir satış potansiyeli oluyor. Ancak kaçak ürünler nedeniyle, esnafımız yerine yine kaçakçılar kazanıyor'' dedi.

Kaçak sigara ve içkinin, bavul ticaretiyle, bölgesel konum ve yurt içindeki taklit yöntemlerle gerçekleştiğini belirten Palandöken, ''Yılbaşı nedeniyle bu ürünlerin kullanımı ve girişinde büyük artış bekliyoruz. Yüzde 25 civarında kaçak giriş ve yüzde 10 'da burada yapılan taklit mallar oluyor. Bu, vergisini veren esnafı ciddi anlamda etkiliyor. Önlem alınamadığı için kaçak satılan ürünler, artık neredeyse normalleşti. Şehrin göbeğinde, herkesin gözü önünde satış yapılıyor. Esnafımız bu işten dolayı sıkıntılı, ülke vergi kaybederken yasal satışlar giderek düşüyor.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious