Yılbaşına içki ile değil dua ile girin

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

İstanbul Müftülüğü önümüzdeki günlerde tüm camilerden "Taklit“ hutbesi okutacak. Müminlerin de yeni yılı kutlayabileceği ifade edilecek hutbede, yeni yılı kutlarken içki içilmemesi önerilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müftülük hutbede, taklitin tanımını "Bir kimsenin, bir toplumun ya da bir milletin yaptıklarının aynısını veya benzerini, üzerinde düşünüp taşınmadan uygulamaya taklit denir“ biçminde yapacak. İslam’ın, körü körüne, bilgisizce yapılan ve dini değerlerle çatışan her taklidi reddettiği kaydedilecek hutbede, "Dinimiz, kendi ilkelerine ters düşmeyen gelenek ve görenekleri kabul etmiş, hatta onların yaşatılmasını istemiştir. Zira toplumları ayakta tutan, ahlaki değerlerin yozlaşmasını önleyen, birlik ve beraberliği sağlayan örf ve adetlerdir“ denilecek.

Hutbede, kuşaktan kuşağa geçerek günümüze kadar gelen ve toplumda sağlam bir bağ kurarak kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlayan örf ve adetlerin yaşanması ve yaşatılmasının bir görev olduğu ifade edilerek, "Ancak İslam, dini ve milli değerlerimizle bağdaşmayan örf ve adetlerin, gelenek ve göreneklerin taklit edilmesine, asla cevaz vermemiştir“ denilecek.

Bir günün, bir ayın, bir yılın sona ermesinin, hiç şüphesiz önemli bir hadise olduğu belirtilecek hutbede, her geçen günün, her biten ayın, her sona eren yılın, müminin ömür sayfasından koparılan bir yaprak olduğuna işaret edilecek.

Hutbede, "Mümin miladi yılbaşını da önemser. Ancak o, Kuran’ın emir ve yasaklarına ters düşmeden, gelenek ve göreneklerimizde kabul görmeyen değerlerle haşır neşir olmadan, öbür yıla adımını atar. Başkalarına değil, kendine benzemeye çalışır. İçki, kumar, zina gibi büyük günahlara bulaşmadan, hiçbir aşırılığa ve çılgınlığa kapılmadan sade, mütevazı ve kulluk bilinci ile yeni yıla girer. Kendisinin, ailesinin, toplumunun, devlet ve milletinin hatta bütün insanlığın hayrına dua ederek yeni yılı selamlar” denilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious