Yılbaşında banka kartlarına dikkat

Yılbaşında banka kartlarına dikkat.11704
  • Giriş : 30.12.2008 / 15:33:00
  • Güncelleme : 30.12.2008 / 14:49:08

Yeni Türk Lirası ve Yeni Kuruşta yer alan "Yeni" ibareleri, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren kaldırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2009 yılı boyunca banka gişelerinden yapılacak tüm ödeme ve tahsilatlarda hem TL hem de YTL banknotların birlikte kullanılabileceği bildirildi. Türkiye Bankalar Birliği'nden(TBB) yapılan yazılı açıklamada, POS cihazlarında, TL'ye geçiş uygulamalarının yüklenmesi nedeniyle, 1-2 dakikalık kısa süreli kesintiler yaşanabileceği uyarısı yapılırken, ATM'lerde bazı bankalarda TL'ye geçiş uygulamasının yüklenmesi nedeniyle, değişik merkezlerde, 5-30 dakikalık kısa süreli kesintiler olabileceği ifade edildi.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin para birimi olan Yeni Türk Lirası ve Yeni Kuruşta yer alan "Yeni" ibarelerinin, 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmek üzere kaldırılacağı hatırlatıldı. Türkiye Bankalar Birliği ve üyeleri tarafından 2007 yılı son çeyreğinde başlatılan çalışmaların Merkez Bankası(MB) koordinasyonunda yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada, 2009 yılı boyunca banka gişelerinden yapılacak tüm ödeme ve tahsilatlarda hem TL hem de YTL banknotların birlikte kullanılabileceği bildirildi.

Açıklamada, şu uyarılara yer verildi:

- YTL geçişinden farklı olarak para biriminde ve yeni değer ölçüsünde değişiklik söz konusu olmayacaktır.

- TL için Uluslararası ISO kodu alfabetik değeri olan "TRY" ve nümerik değeri "949-2" muhafaza edilecektir.

- Bankalardan alınan bilgilere göre; yılbaşında internet bankacılığı hizmetleri kesintisiz devam edecek, POS cihazlarında, TL'ye geçiş uygulamalarının yüklenmesi nedeniyle, 1-2 dakikalık kısa süreli kesintiler yaşanabilecektir. ATM'lerde bazı bankalarda TL'ye geçiş uygulamasının yüklenmesi nedeniyle, değişik merkezlerde, 5-30 dakikalık kısa süreli kesintiler olabilecektir. Bu kesintiler dışında ATM'lerden her zaman para çekilebilecektir.

- TL banknotların ATM'lerde kullanılması için ATM'lerde uyum çalışması yapılması gerekmektedir. ATM'ler gerekli uyum çalışmaları yapılıncaya kadar YTL, uyum çalışması yapıldıktan sonra TL verecektir. Uyum çalışmalarının 2-3 ay içerisinde ATM'lerin tamamında bitirilmesi hedeflenmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*