Yılda 60 bin ton elektronik atık toplanacak

  • Giriş : 12.05.2008 / 15:26:00

İstanbul’da elektronik atıkların çevreye zarar vermeden toplanarak geri kazanımını sağlamak amacıyla "İstanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi (SMILE)" başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Çevre ve Kültür Mirası Koruma Derneği (ÇEVKU) ve Yunanistan Ekolojik Geri Dönüşüm Derneğinin ortak olarak yer aldığı "SMILE Projesi"nin tanıtımı, Eresin Otel’de yapıldı.
Toplantının açılışında konuşan Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya, Türkiye’nin çevreyle ilgili mevzuatını AB ile eşleştirme amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 5 eşleştirme projesinin tamamlandığını, 6’ncısı olan Marmara Bölgesi’nin hava kirliliğinin izlenmesi ve kontrolü konusundaki projenin de devam ettiğini belirtti. Atığın miktarının azaltılması, geri kazanımı ve bertarafı olmak üzere atık konusunda 3 prensip bulunduğunu kaydeden Sarıkaya, Türkiye’de ilk atık yönetmeliğinin 1991 yılında çıkarılan Katı Atık Yönetmeliği olduğunu, bunu sırasıyla 1993’de Tıbbi Atıklar Yönetmeliği, 1995’de de Tehlikeli Atıklar Yönetmeliği’nin izlediğini ifade etti. Sarıkaya, Çevre Kanunu’nun çıktığı 1983 yılından 2003 yılına kadar geçen 20 yıllık sürede uygulamaya konulan 3 yönetmeliğin de kısmi olarak uygulandığını, buna karşın 2003 yılından 2008 yılına kadar 15 yönetmeliğin çıkarılarak, Türk mevzuatının büyük ölçüde AB mevzuatıyla uyumlaştırıldığını kaydetti.
Bu çalışmaların yetmediğini, bunların buz dağının sadece görünen yüzü olduğunu ifade eden Sarıkaya, uygulama için kapasite geliştirmek ve tesis kurmak gerektiğini, bunun için de üretici firmalarla birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Sarıkaya, çalışmalar kapsamında Çevre Kanunu’nun da yeniden gözden geçirilerek revize edildiğini ve denetimle ilgili yeni hükümler konulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Çevre ile ilgili problemler, firmaların kendi başlarına çözemeyecekleri kadar karmaşık. Zor durumda kalmamaları için bundan sonra şirketler ya kendi bünyelerinde çevre uzmanı bulunduracaklar ya da bu konuda uzman şirketlerden danışmanlık hizmeti alacaklar. Nasıl şirketler hukuki konularda hukukçulardan, vergi ve diğer mali konularda mali müşavirlerden hizmet satın alıyorlarsa, çevre konusunda da bu hizmeti alacaklar."
Sarıkaya, elektrik, elektronik atıklarla ilgili yönetmeliği de 2008 yılı sonunda çıkarmayı hedeflediklerini, hedeflerinin yılda kişi başına 4 kilogram elektronik atık toplamak olduğunu söyledi.

Elinde kullanmadığı bilgisayarı olan İstanbullular, Edirnekapı’daki Atık Yönetim Müdürlüğünün "212" alan kodlu "521 12 22 ve 230 05 05" numaralı telefonları ile "lifesmile@ibb.gov.tr" mail adresine ulaşarak bilgisayarlarını verebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious