'Yılda 7 milyar dolar tasarruf yapılabilir'

  • Giriş : 01.02.2008 / 13:14:00

Türkiye'nin önemli sorunlarından olan enerjide yalıtım çözümü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) ve BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, ’Enerji Verimliliği Yılı’ olarak ilan edilen 2008’de, yalıtım konusunda somut adımlar atılmasını beklediklerini söyledi.

Ürkmez bu arada, yalıtıma dönük Avrupa ülkelerinde uygulanan devlet destekli faizsiz krediyle, bütçede büyük tasarruf sağlanabileceğini savundu. 

Açıklamalarda bulunan Ürkmez, küresel ısınma, çevre kirliliği, petrol fiyatlarının artması ve cari açık gibi sorunların Türkiye’de enerji verimliliğini gündemin ön sıralarına taşıdığını söyledi.

Türkiye’deki yaklaşık 18 milyon konuttan yüzde 92’sinde yalıtımın bulunmadığını, 2000 yılında çıkan yasayla zorunlu hale gelmesine rağmen halen binaların yüzde 20-25’inde yalıtım yapılmadığını iddia eden Ürkmez, "Türkiye geçen yıl 36 milyar dolar enerji faturası ödedi, bunun 12 milyar doları konut ısınmasına gitti. Isı yalıtımı sağlanan bir konutta yüzde 50 ile 60 arasında tasarruf sağlanıyor.

Yapılan hesaplamalara göre konutlar yalıtılmış olsa 7 milyar dolarlık tasarruf sağlanacak" dedi. Hükümetin bu konuya önem verdiğini, Enerji Bakanı Hilmi Güler başkanlığında Enerji Verimliliği Komisyonu oluşturulduğunu kaydeden Ürkmez, komisyonun enerji verimliliğini kısa dönemde artırabilecek somut öneriler hazırladığını kaydetti.

Enerji verimliliğinin devlet politikası olarak ele alınması konusunda umutlu olduklarını dile getiren Ürkmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Komisyonda yapılan çalışmayla Avrupa ülkelerinde uygulanan faizsiz kredi desteğinin Türkiye’de uygulanabileceğini düşünüyoruz. Devlet desteğiyle sağlanacak 3 yıl vadeli faizsiz kredi olanağı bütçede 1 yılda 7 milyar dolar tasarruf sağlar. Yalıtım yatırımı zaten 3 yılda kendini amorti ediyor. Verimlilik artışının yanında böyle bir düzenleme sektörü hareketlendirir ve hesaplarımıza göre yaklaşık 125 bin kişiye iş yaratır. Ayrıca yalıtım malzemelerinin KDV’sinin yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi de öneriler arasında. Başbakan Erdoğan’ın ve hükümetin bu konuya verdiği önemi biliyoruz bu nedenle önerilerin hayata geçme şansını yüksek buluyoruz. 2008 yılı sonuna kadar bu önlemler alınır diye tahmin ediyoruz."

"SEKTÖRÜN BÜYÜME HIZI DURDU"

Levent Ürkmez, yalıtım sektörünün son yıllarda ortalama yüzde 30’luk büyüme hızına sahip olduğunu, ancak geçen yıl bu oranın yüzde 15’e düştüğünü ifade etti.

ABD’de yaşanan dalgalanma nedeniyle tedirgin bir bekleyişin bulunduğunu kaydeden Ürkmez, bunun etkilerinin yıl içinde hissedileceğini, 2008 yılını çok iyi görmediklerini söyledi.

Ürkmez, "2008 yılında sektörün büyüme hızının yüzde 7 ile 10 arasında olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakamlarla sektörde son 15 yılın en düşük büyüme hızlarıyla karşı karşıyayız. Taleplerde net bir azalma var. Bu durum işsizlik sorununu de tetikleyecek. Bu yıl sektör yeni yatırımlardan kaçınacak ve verimliliği artırmanın yollarını arayacak.

Kur sorunu nedeniyle ihracat imkanının da bulunmaması bazı şirketleri zora düşürebilir" dedi.

BTM olarak Kazakistan’ın Almatı kentinde yıllık 60 milyon metre küplük, bu ülkenin en büyük ısı yalıtım tesisini kurduklarını söyleyen Ürkmez, bu ülkede de ABD’deki dalgalanmadan kaynaklanan sorunlar bulunduğunu söyledi.

Ürkmez, BTM’nin geçen yıl yüzde 50 artışla 18 milyon dolarlık ihracat yaptığını, 130 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen cironun ise 2008’de 150 milyon dolara çıkarılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Ürkmez, sektör içinde yeni bir ürüne de yatırım yapmak üzere çalışma yaptıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious