'Yilda 70-80 bin kisi küt diye ölüyor'

  • Giriş : 26.11.2005 / 00:00:00

Türkiye Kardiyoloji Dernegi Baskani Ali Oto, Türkiye'de yilda 70-80 bin kisinin kalp krizinden öldügünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kongre dolayisiyla bir basin toplantisi düzenleyen Türkiye Kardiyoloji Dernegi Baskani Ali Oto, Türkiye'deki kalp damar hastaliklarindan kaynaklanan ölüm oranlarina dikkat çekti. Oto "Türkiye'de yilda 70-80 bin kisi küt diye ölüyor." dedi.

Yilin en önemli bilimsel toplantilarindan biri olan 21. Türk Kardiyoloji Kongresi Antalya basladi. Rekor bir katilimin gerçeklestigi kongreye Türkiye ve dünyadan 3 bin civarinda uzman katiliyor. Kongre dolayisiyla bir basin toplantisi düzenleyen Türkiye Kardiyoloji Dernegi Baskani Ali Oto, Türkiye'nin koroner açisindan iyi bir karneye sahip olmadigini belirterek, kalp ve damar hastaliklarindan ölüm oraninin yüksek oldugunu söyledi.

"Avrupa ülkeleri ile kiyaslandiginda erkeklerde besinci, kadinlarda ise birinci siradayiz. Bu çok kritik bir olgu." diyen Oto, özellikle pazar ekonomisine geçis ile birlikte bati ülkelerinde kalp ve damar hastaliklardan ölüm orani azalirken, bu oranin Türkiye'de arttigina dikkat çekti. Bazi önemli risk faktörlerinin Türkiye'de çok fazla oldugunu, sigara yüksek tansiyon ve sismanligin bunlar arasinda en önemli temel risk faktörleri oldugunu kaydeden Oto, sunlari söyledi:

"Bunlar sürekli bizi zirvede tasiyorlar. Bir an önce bir sekilde önlem alinmasi gerekiyor. Su anda yaklasik 200 bin kisi ölüyor. Tekrar tekrar söylüyoruz bunu yerlessin diye. En kisa zamanda bir sey yapilmazsa, önümüzdeki 10 sene içinde nüfusun yaslanmasi ile birlikte bu oran iki katina çikacak. Su anda 65 yas üstündeki nüfus yüzde 3-4 oraninda. Amerika ve ileri ülkelerde bu yüzde 10 civarinda Türkiye'de de 10-15 sene sonra bu oran yüzde 8 civarinda olacak. Dolayisiyla ölümlerin de buna paralele olarak artmasini bekliyoruz."

Kardiyobasküler hastaliklardan ölümlerin fazla ve dramatik oldugunu bunlarin yarisinin da ani ölümler seklinde meydana geldigini sözlerine ekleyen Oto "Senede 70-80 bin kisi küt diye gidiyor." dedi. Televizyonlardaki gizli reklamlar oldugunu v e bunlarla savasilmasi gerektigine de dikkat çeken Oto, özendirilmemesi gerektigini sigara ve alkolün ülke için çok kötü oldugunu söyledi.

Kardiyoloji kongresinin Avrupa'da kabul göre ve kredi kuruluslari tarafindan akredite edilen ilk ulusal kongre oldugunu sözlerine ekleyen Oto, "Bu toplantiya Avrupa'dan katilan meslektaslarimiz, ayni kendi ülkelerindeki toplantilara katilmis gibi puan alabilecekleri. Bu da bizim için çok önemli bir gelisme." seklinde sözlerini noktaladi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious