Yılda 8 bin kişi Hepatit-B'ye yakalanıyor

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre her yıl 8 bin kişi hepatit-B hastalığına yakalanıyor. Hepatit-C vaka sayısı ise 1276.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, viral hepatitlerin, hepatit virüslerinin neden olduğu karaciğer enfeksiyonlarına verilen bir isim olduğu belirtilerek, pek çok virüsün hepatite neden olduğu bildirildi. En çok karşılaşılan enfeksiyonların Hepatit-A, Hepatit-B ve Hepatit-C olduğu vurgulanılarak, Hepatit-B ve Hepatit-C virüsünün akıt hepatit, kronik hepatit, siroz ve karaciğer kanserine sebep olduğu kaydedildi ve buna bağlı hastalıklardan kaç kişinin hayatını kaybettiği konusunda kesin sayılara ulaşılamadığı açıklandı.

Hepatit-B ve Hepatit-C hastalıkları için yüksek harcamalar yapıldığının altı çizilerek, Hepatit-B'nin en çok Güneydoğu, Karadeniz ve İçanadolu, Hepatit-C'nin ise en çok Orta Anadolu bölgesinde görüldüğü ifade edildi.

8. SINIFLARDA AŞILAMA PROGRAMI BAŞLATILDI

Açıklamada, Hepatit-B hastalığından toplumun korunması amacıyla 1998 yılından bu tarafa Hepatit-B kontrol programının yürütüldüğü anımsatılarak, şu bilgiler verildi: "Bu kapsamda yeni doğan çocuklara ve hastalık açısından yüksek risk guruplarına Hepatit-B aşısı bakanlığımız tarafından ücretsiz uygulanmaktadır. Ayrıca 2005-2006 yılınden itibaren ilköğretim 8. sınıflara aşılama programı başlatılmış olup halen devam etmektedir. 1980 li yılardan itibaren tüm tanı ve tedavi amaçlı invazif girişimlerde Hepatit-B ve Hepatit-C yönünden taramalar yapılmaktadır. Ayrıca tüm enjeksiyonlarda tek kullanımlık enjektörler kullanılmaktadır."

Açıklamada, halkın hastalığı tanıyıp tanımadığı konusunda geniş kapsamlı çalışmalar mevcut olmadığı vurgulanırken, küçük araştırmalardan edinilen izlenimlerde hastalıkla ilgili genel bilgilerin mevcut olduğu, ancak korunma yöntemlerinin tam olarak bilinmediği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious