Yıldırım, gözyaşlarıyla veda etti

  • Giriş : 07.05.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sürdürdüğü 4,5 yıldır görevini gözyaşları ile noktaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıldırım, Ulaşırma Bakanlığı'nın 4,5 yılda 28 milyar kamu kaynağı kullanmasına karşın bakanlığının ulaştırma ve haberleşme sektörü olarak bu süre içerisinde devlete 22 milyar YTL'si temettü, 28 milyar YTL de özel sektör yatırımı olmak üzere 50 milyar YTL'lik bir finans sağladığını söyledi.

Anayasa gereği görevinden istifa eden 3 bakandan biri olan Ulaştırma Bakanı Yıldırım bakanlıkta düzenlediği basın toplantısı ile görev süresince yaptıklarını anlattı. Yıldırım, "19 Kasım 2002'de başladığım görevimi 8 Kasım 2007 itibari ile bırakıyorum" diyerek istifasını açıkladı. Uzun süre yaptıkları çalışmaları anlatan Yıldırım, bakanlığının, finans sektöründen sonra yerli ve yabancı sermayenin yatırım yaptığı ikinci büyük sektör olduğuna dikkat çekti. Ulaşırma Bakanlığı'nın 4,5 yılda 28 milyar kamu kaynağı kullanmasına karşın, bakanlığının ulaştırma ve haberleşme sektörü olarak bu süre içerisinde devlete 22 milyar YTL'si temettü, 28 milyar YTL'si de özel sektör yatırımı olmak üzere 50 milyar YTL'lik bir finans sağladığını söyledi.

Görevine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a inanmış 'amele' bir bakan olarak başladığını dile getiren Yıldırım, "Ve bakanlığına inanmış 120 bin çalışanın 4,5 yılda yaptığı bir başarı öyküsüdür." diyerek çalışma arkadaşlarına teşekkür etti. Konuşmasının bu bölümünde gözyaşlarını tutamayan Yıldırım, bir süre konuşmasına ara verdi. Bu sırada salonu dolduran bürokratlar Yıldırım'ı alkışladı. Konuşmasına bir süre daha devam eden Yıldırım'ın sesinin titrediği hissedildi. Yıldırım, kürsüden kalkarak gözyaşları arasında bürokratların yanına oturdu. Bu sırada yakın mesai arkadaşları olan bürokratların da gözlerinin dolduğu görüldü.

Gazetecilerin "Sorularımız olacaktı" demesi üzerine Yıldırım, "Bana bir süre izin verin" diyerek duygulu olduğunu hatırlattı. Kısa süre bürokratların yanında oturduktan sonra Yıldırım kürsüye geçerek gazetecilerin sorularınıı cevaplandırdı.

"Yerinize kim bakacak?" sorusuna Yıldırım, "Onu Sayın Başbakanımız takdir edecektir." dedi.

"Görev yaptığınız sürede en zon işiniz ne oldu?" sorusu üzerine, 'Zor hemen yapılır, imkansız zaman alır' sözünü hatırlatan Yıldırım, "Yaptığım hiç bir işten pişman değilim. Bu süreyi dolu dolu geçirdiğime inanıyorum. Dileğim başlatılan ulaşım ve iletişim seferberliğinin devam etmesidir" diye konuştu.

Yıldırım, "Kendinize öz eleştiri yaparsanız neler söyleyebilirsiniz?" sorusuna ise; "Zamanı daha etkin kullanabilirdik. Daha fazla proje gerçekleştirebilirdik. Ancak kamunun iş yapma şekli belli. Hem mevzuat hem ihale şartları var. Hem de halka hizmet edilmesi gerekiyor. Bu dengeler içerisinde çalıştık" cevabını verdi.

Bir gazetecinin "Artık bol vaktiniz olacak, ne yapacaksınız?" sorusuna da Yıldırım, "Bol vaktimin olacağına senin kadar emin değilim. Biliyorsunuz seçimlere iki aydan kısa zaman kaldı. Milletimizin içinde daha fazla olacağım. 4,5 yılın hesabını vereceğim. En önemli programım bu. " dedi.

Soruların ardından basından helallik dileyen Yıldırım, 68 yıllık bakanlığın kendisinin 67. bakanı olduğunu hatırlatarak "4,5 yıllık kesintisiz görev süremden erken ayrılmama rağmen cumhuriyet tarihinin en uzun görev yapan Ulaştırma Bakanı oldum. " diye konuştu.

Yıldırım, toplantı çıkışında kapıda bekleyen bakanlık çalışanları ile de tek tek selamlaşarak son kez makamına geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious