Yıldırım, Refahiye Bal Festivali'nde

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Erzincan'ın Refahiye ilçesinde bu yıl 10.'su düzenlenen "Bal ve Kültür Festivali" renkli görüntülere sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Yıldırım, ilçe girişinde Vali Vekili Hakan Kubalı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, daire müdürleri, yüzlerce vatandaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehtaran ekibi tarafından karşılandı.

Bakan Yıldırım, beraberindeki AK Parti Erzincan milletvekilleri Tevhit Karakaya, Talip Kaban ile birlikte Refahiye sokaklarında hemşehrilerini selamladı. Özel Harekat polisleri tarafından korunan Bakan Yıldırım, yaklaşık 500 metre mehter takımı eşliğinde yürüdükten sonra festivalin yapılacağı Atatürk Parkına geldi.

Refahiye 10. Bal ve Kültür Festivali etkinlikleri, mehter takımının verdiği konser ile başladı. 35 bal üreticisinin katıldığı "En iyi bal " yarışmasında, jüri üyeleri tek tek balları inceleyerek dereceye girenleri açıkladı. En iyi bal yarışmasında birinciliği Topağaç köyünden Çetin Çatalbaş, ikinciliği Şahverdi köyünden Veysel İhtiyar ve üçüncülüğü ise Alacaatlı köyünden Cemal Çiftçioğlu aldı. Dereceye girenlere hediyeleri Bal Ağası Saffet Çerçi tarafından verildi. Bal Ağası seçiminde eski başkan Saffet Çerçi 110 bin YTL ile yeniden bal ağası seçildi.

"VATANDAŞ İLE DERTLENEN YÖNETİM VAR"

Yıldırım, festivalde yaptığı konuşmada, ülkenin her zamandan daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bugünlerde, festivaller vesilesi ile gösterilen bu dayanışmanın ve kaynaşmanın ülkenin geleceği ve birlik beraberliği açısında takdire şayan olduğunu ifade etti. Yıldırım, "İhtiyaçlar her zaman olacaktır. İnsan oğlu var olduğu müddetçe ihtiyaçlar olur bu önemli değil, önemli olan ihtiyaçları gören, onlara çözüm üreten, bu ülkeye gönül vermiş idarecilerin olmasıdır. Bugün büyük bir gönül rahatlığı ile söylüyorum. Sizlerin dertleri ile dertlenen, sizlerin sorunlarını kendi sorunu gibi gören bir idare var. Ülkede böyle bir yönetim var. Onun için sorunlarımız ne zaman olsa er ve geç çözülecektir. 3-4 yıldan itibaren bunların çözümü için her alanda çalışmalarımız devam ediyor. Ulaşımda çok büyük hamleler var. Bir yandan denizlerimizde, diğer yandan demir yolları ile ilgili, yıllardan beri milletimizin özlemini duyduğu projelerin teker teker başlatılması. Ülkenin her köşesinde, duble yollar, köy yolları, içme suları, bugün insanımızın en temel ihtiyacı olan bu hizmetleri gece demeden, gündüz demeden var gücüyle çalışan bir hükümetiniz var." diye konuştu.

"BALCILIK KONUSUNDA KAT EDECEĞİMİZ YOLUMUZ VAR"

Refahiye balının hak ettiği yeri alamadığını ve Refahiye balının özelliklerinin fazla olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, "Refahiye balı bütün yönleri ile doğal çiçeklerden, dağların doğal bitkilerinden arıların polenlerini almak sureti ile yaptığı en kaliteli baldır. Tamamen organik özelliktedir. Bugün Refahiye'deki bal üretimi 350 tona yükselmiştir. Ancak gelişmiş ülkeler göre bir kovanda 60 kilo bal alınırken bizim ülkemizde ancak 16 kilo bal alınmaktadır. Demek ki balcılık konusunda daha kat edeceğimiz çok yol var. Bir şey üretmek değil, ürettiğimizi marka haline getirmenin yollarını bulmalıyız." şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE SINAVINDA BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİYE BAKAN YILDIRIM'DAN DESTEK SÖZÜ

Bakan Yıldırım, hemşehrilerine hitaben yaptığı konuşmasının ardından, 2006 yılında yapılan ÖSS sınavında dil bölümünde Erzincan birincisi olan Necla Meral ve babası Harun Meral'ı sahneye çağırdı. Harun ve Rabia çiftinin altı çocuğunun üçüncüsü olan ve üniversite sınavında yabancı dilde Erzincan birincisi olan Necla Meral'in eğitimine destek olacağını açıklayan Bakan Yıldırım, "Eşimle aldığım karar doğrultusunda eğitimi boyunca kendisini destekleyeceğiz" dedi ve başarılı öğrenciye bir adet altın kart hediye edildi.

Refahiye 10. Bal ve kültür Festivali etkinlikleri, cirit gösterileri, sünnet şöleni ve akşam ise çeşitli sanatçıların katılımı ile halk konseriyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious