Yıldırım: Bulgaristan haksız uygulama yapıyor

Yıldırım: Bulgaristan haksız uygulama yapıyor.11833
  • Giriş : 11.07.2008 / 15:18:00

Yıldırım, Bulgaristan'ın tek taraflı olarak ülkesinden transit olarak geçen bütün ülkelerin araçlarından tek taraflı 83 Euro ücret almaya başladığını belirterek, "Bu haksız ve tek taraflı uygulamadır. Sorunu çözmek için diplomatik olarak girişimlerimiz sü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Yıldırım, Bolu'nun Yençağa ilçesinde cuma namazını kıldığı Yeni Camii çıkışında Bulgaristan'ın transit geçişteki uygulamasıyla ilgili soruları cevapladı. Bakan Yıldırım, Avrupa'ya gidiş gelişlerde herhangi bir ücret uygulamasının yapılmadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Ancak Bulgaristan tek taraflı olarak ülkesinden transit geçen bütün ülkelerin araçlarını bir geçiş ücreti 83 Euro uygulayacağını açıkladı ve bunu başlattı. Her ne kadar bütün ülkelere uyguluyorsa olsa da bundan Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya dış taşımalarının yüzde 53'ünü yapan Türk taşımacılar etkileniyor. Bu uygulamadan en çok üyesi olan UND'li taşımacılar etkileniyor. Onlar da tepkilerini ortaya koydu."

Bakan Yıldırım, bunun haksız ve tek taraflı bir uygulama olduğuna vurgu yaparak, "İki ülkenin karşılıklı anlaşmasının Bulgar tarafından ihlalidir. Taşımacılar bu konuda duyarlı. Tepkilerini ortaya koydular. Buna UND öncülük etti. Biz de bakanlık olarak Dışişleri nezdinde diplomatik olarak çalışmalarımız sürüyor." dedi. Bakan Yıldırım, cami çıkışında ayrıca Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin ile bir süre görüştü.

BAKAN YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Bakan Yıldırım, Bolu'nun Yeniçağa ilçesi ile Mengen ilçesi arasındaki yol yapım çalışmalarını inceledi ve Vali Halil İbrahim Akpınar'dan bilgi aldı.

Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım, Bolu'daki yol çalışmalarını yerinde incelediklerini belirterek, şunları kaydetti: ''Bu yol, Bolu-Zonguldak arasında önemli bir koridor oluşturuyor. Bölünmüş yol haline getirilmesi için valilikle başlattığımız bir çalışma var. Bu kapsamda Bolu Valiliğimiz bir milyon 200 bin metreküplük kazı işinin 500 bin metreküpünü bitirmiş durumda. Neredeyse yarıya yaklaşmış. Hummalı bir çalışma var. Amacımız daha emniyetli, trafik kazalarının daha az olduğu bir yol ağına Türkiye'yi kavuşturmak. Bu yıl içerisinde bu yolun yarısı bitmiş olacak. Diğer yarısında köprüler var, bunların bitimine paralel olarak seneye tamamlayacağız. Mengen'den sonra bir tünel girişimiz var. Diğer taraftan da Zonguldak Valiliği 11 kilometrelik kesimde çalışmaları sürdürüyor. Karadeniz, Zonguldak'a açılan Kuzey-güney koridorunu Doğu-Batı, Ankara-İstanbul otoyoluna bağlayacak önemli bir güzergahı bölünmüş yol haline getireceğiz.''

BAKAN'IN HIZLI TREN AÇIKLAMASI

Bakan Yıldırım, hızlı tren konusunda çalışmaların devam ettiğini belirterek, ''Bu yıl Eskişehir-Ankara'yı açıyoruz. Orada bitti çalışmalar. Test çalışmaları yapılıyor. Ankara şehir içerisinde alt üst geçitler tamamen tren yolunun ya altına ya da üstüne alınacak. O konuda çalışmalar var. Birkaç ay içerisinde bitecek. Bu sene içinde açacağız'' dedi.

Bakan Yıldırım, bölünmüş yol uzunluğunun 14 bin kilometreye yaklaşıldığını ifade ederek, ''2008 yılı sonu itibariyle 16 bin 600 kilometre yola ulaşacağız. Bölünmüş yolları kastediyorum'' dedi.

Yapılan incelemelerin ardından Bakan Yıldırım, Yeniçağa ilçesine gelerek, vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Yıldırım cuma namazını Yeniçağa Merkez Camisi'nde kıldı. Bakan Yıldırım'a, gezisi sırasında AK Parti milletvekilleri Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek, Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve AK Parti Bolu il teşkilatı eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*