Yıldırım düştü hayvanlar telef oldu

Yıldırım düştü hayvanlar telef oldu.14273
  • Giriş : 12.06.2009 / 23:00:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 00:46:32

Haymana'da koyun sürüsüne yıldırım düşmesi sonucu onlarca küçükbaş hayvan telef oldu, 2 çoban yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Edinilen bilgiye göre, Haymana'nın Evliyafaki köyünde sağanak yağış sırasında bir koyun sürüsünün üzerine yıldırım düştü. Sürüdeki 160 koyun ve 2 çoban köpeği telef olurken, sürünün çobanları Sezgin Üzer ve Mehmet Can Üzer (11) yaralandı. Sezgin Üzer'in haber vermesi üzerine olay yerine gelen köylüler tarafından hastaneye kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı.

Dün akşam saat 19.30 sıralarında, Evliyafakı Köyü Çaldağı mevkiinde, köylülere ait koyunları otlatan Sezgin Yüzer ile 11 yaşındaki yeğeni Mehmet Can Yüzer aniden başlayan yağmurdan korumak için hayvanları bir araya toplamaya çalışırken bölgeye yıldırım düştü. Sürünün köye dönüşü sırasında meydana gelen olayda, Çaldağı Köyü'nden Halit Yüzer, Ramazan Akışık, Arapşıh Yüzer, Sezai Yüzer ve Cemal Çakır'a ait 180 koyun ile 4 keçi ve 2 köpek telef oldu.

Okuldan erken çıkıp, hayvan otlatan amcası Sezgin Süzer'e yardım etmek için yanına giden Mehmet Can Yüzer ise korkudan bayılıp eşeğin üzerinden düştü. Sürüsü telef olan, yeğeni ise yerde baygın yatan Sezgin Yüzer, durumu köydekilere bildirdi. Olay yerine gelen köy muhtarı Mehmet Kemal Karaduman, bayılan çocuğu Polatlı Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Tedavisi yapılan çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Muhtar Karaduman, “Köyün ortak sürüsünün bu şekilde telef olmasına üzüldük ama can kaybının olmaması bizi sevindirdi” dedi. Olay yerinde inceleme yapan jandarma koyunları teker teker sayıp, tutanak tuttu. Çaldağ mevkiine gelen köylüler, gece yarısına kadar devam eden sayımı üzüntüyle izledi. Maddi zararın yaklaşık 60 bin TL olduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*