Yıldırım: "İspanya ile demiryolu konusunda anlaşma imza

Yıldırım:
  • Giriş : 16.01.2008 / 12:17:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İspanya ile demiryolu konusunda hem hızlı tren işletmeciliği hem de altyapı işleriyle ilgili bir çerçeve anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte geldiği İspanya'nın başkenti Madrid'te temaslarıyla ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. İspanya'nın hızlı tren konusunda geldiği noktaya değinen Bakan Yıldırım, İspanya'nın 2 bin kilometrelik hızlı tren hattına sahip olduğunu belirtti. Ankara-Eskişehir hızlı tren hattının da İspanya-Türk konsersuyumu tarafından yapıldığını anımsatan Bakan Yıldırım, şunları söyledi: "İspanya'dan 10 hızlı tren seti almıştık. Demiryolu konusunda hem hızlı tren işletmeciliği hem de altyapı işleriyle ilgili bir çerçeve anlaşması imzalayacağız. İspanya'da martta yapılacak seçimden sonra imzalamayı planlıyoruz"

Bakan Yıldırım, Türkiye açısında iki ülke arasındaki ticaret alanında en önemli sorununun kara ulaştırmacılığındaki geçiş belgeleri konusu olduğuna işaret ederek, ihracat artışının yıllık ortalama yüzde 25-30 olduğunu ancak taşıma belgesi artışının geçiş belgeleri sorunu nedeniyle yüzde 10'larda kaldığını vurguladı.

Bu yıl verilmesi planlanan geçiş belgesi sayısının 4 bin 100 olduğunu kaydeden Yıldırım, Türkiye'nin 8 bin geçiş belgesi talep ettiğini bunun da muhatapları tarafından olumlu karşılandığını ve üzerinde çalışacakları yönünde söz verdiklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious