Yıldırım: Kapatma kararı tsunami oluşturur

Yıldırım: Kapatma kararı tsunami oluşturur.12020
  • Giriş : 23.07.2008 / 09:40:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 19:58:42

TÜMSİAD Genel Başkanı Yıldırım Anayasa Mahkemesi AKP'yi kapatırsa piyasaların allak bullak olacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapatma kararı tsunami oluşturur

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım piyasaların AK Partiye açılan kapatma davasını büyük bir merakla izlediğini belirterek “Türkiye son 5 yıldır en önemli istikrar tablosunu yakalamışken Anayasa Mahkemesinin alacağı bir kapatma kararı, global krizle boğuşan piyasalar için bir tsunami etkisi oluşturacaktır”dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım,KOBİ’lerin en önemli temsilcisi olan kurumlarının iktidar partisine açılan kapatma davasına ilgiyle, merakla ve endişeyle izlediklerini belirterek ”Türkiye son 5 yıldır çok önemli bir istikrar tablosu yakalamıştır. Siyasi istikrarın anahtarı demokrasinin güçlü ve hiçbir kurum tarafından etki altında olmadığı dönem olmalıdır. Türkiye yaklaşık 40 yıldır çok önemli demokrasi eşiklerini hiç istemediğimiz görüntülerle ve sahnelerle aşmaya çalışmıştır. Demokrasiye yapılan müdahaleler ülkemizin çağdaş ülkeler seviyesine tırmanmasında çok önemli ayakbağı olmuştur. Bu dönemin geçmiş dönemler hatırlanarak ve tarihten gerekli dersler çıkarılarak yepyeni bir ufuk olarak planlanması en büyük arzumuzdur”dedi.

Dünyada son 2 yıldır enerji ve finans piyasalarının tetiklediği ve son dönemde gıda borsasının alev almasıyla hareketlenen bir kriz ve tsunami yaşandığını kaydeden Yıldırım”Piyasalar yatırım öngörümüzü çok yakından ilgilendiren ve gelecek vizyonumuzu karartan tüm gelişmeleri endişeyle ve merakla izlemektedirler. Dünyadaki kriz dalgası piyasalarda özellikle nakit akışı, tahsilat ve iş portföyü olarak çok olumsuz tablolar oluşturmuştur. Gelecek vizyonunu kaybeden ve önünü göremeyen demokrasi tablosu da bu olumsuz görüntünün daha da flulaşmasına neden olmaktadır. İktidar partisine açılan kapatma davası eğer hiç arzulamadığımız bir netice ile sonuçlanırsa, bundan sadece demokrasimiz değil ekonomi, kültür ve sosyal hayatımızda çok önemli yaralar alarak çıkacaktır. Anayasa mahkemesinin kapatma kararı Türkiye için yıkıcı sonuçlarının şimdiden öngöremeyeceğimiz bir tsunami etkisi oluşturacaktır. Umarız ülkemizin akil adamları ve hukukun üstünlğünü her dönem korumuş yargıçları ülkemizi ve geleceğimizi düşünerek kararlar alırlar”diye konuştu.

Türkiye’de KOBİ’lerin var olma mücadelesi yaparken demokrasi üzerinde kara gölgeler oluşturacak girişimlerin ekonomiyi daha da açmazlara sürüklemesini hiç kimsenin arzulamadığını ifade eden Yıldırım”Bu ülke hepimizin.Bu ülke bizim sevdamız.Bu gemiyi ya hep beraber yürüteceğiz yada bu geminin su almasına, batmasına asla müsaade etmeyeceğiz”açıklamasını yaptı.

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*