Yıldız: Türkmenistan'da tarım yapacağız

Yıldız: Türkmenistan'da tarım yapacağız.11376
  • Giriş : 24.05.2009 / 20:36:00

2 günlük Türkmenistan ziyaretinden dönen Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu ülkedeki temaslarını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yıldız, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un kabulünün ardından bir dizi görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

'ÇOK VERİMLİ GEÇTİ'

Bakan Yıldız, Türkmenistan'daki ziyaretinin çok verimli geçtiği belirterek, somut projeleri takip etmek üzere bir ekip kurulması ve daha sık görüşülmesi konusunda mutabakata varıldığını kaydetti. Hazar'da off shore aramaları ve diğer petrol ve gaz aramalarında sismik araştırma konusunda ortak çalışmalar yapılacağını ifade eden Yıldız, elektrik üretimi ve bu elektriğin Türkiye'ye nakli veya doğalgazın Türkiye'ye nakledilerek burada elektrik üretilmesi konularında da çalışma yapılacağını vurguladı.

Enerji dışında birçok alanda da işbirliği konusunda görüştüklerini anlatan Bakan Yıldız, "Türkmenistan'da bizde olup onlarda olmayan bazı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi gibi konularda da mutabakata vardık" dedi. Yıldız, 2 ülke arasındaki ticaret hacminin 2 katına çıkarılacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*