Yıldızların forması, kulüplerin gelir kapısı

Yıldızların forması, kulüplerin gelir kapısı .17449
  • Giriş : 14.07.2007 / 18:27:00

Dünyanın en önemli futbol yazarları arasında gösterilen Simon Kuper, 90’lı yıllarda piyasaya çıkan, futbolun gelişen sürecini analiz ettiği kitabında ‘Futbol asla sadece futbol değildir’ diyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maç yayınlarının milyonlarca dolara satıldığı, kulüp hisselerinin borsada en çok işlem gören kâğıtlar arasında yer aldığı ve uçuk rakamlar karşılığı dev reklâm anlaşmaları imzalandığı düşünülürse, Kuper’in meşhur cümlesinin mahiyeti daha anlaşılır hale geliyor. Futbolun bir endüstri halini alması, futbolu sahalardan uzaklaştırıp ticari bir mecra haline dönüştürmesiyle takımların rekabeti de saha dışına taşınmış oldu. Kulüpleri verimli olmaya ve gelir kaynaklarını artırmaya yönelten reklâm gelirleri, kombine satışları ve dev sponsorluk anlaşmalarının yanında, ürün satışları da büyük önem kazandı.

Avrupa’da daha önce başlayan; ancak Türk takımlarının yaklaşık on yıl evvel keşfettiği lisanslı ürün ve forma satışı da kulüplerin katma değer elde etme gayretinin çarpıcı bir örneği. Galatasaray’ın ‘GS Store’u, Beşiktaş’ın ‘Kartal Yuvası’ dükkânları ve Fenerbahçe’nin ‘Fenerium’u bu amaçla oluşturulan mağazalar. Hem taraftarla renklerin bağını stat dışında da yaşatmak hem de ürünlerin satışından elde edilen kazançla kulübe destek olmak için kurulan bu mağazalar, önemli bir gelir kapısı. Yurtdışından getirilen yıldız futbolcular, takıma hem Türkiye’de ve Avrupa’da itibar sağlıyor, hem taraftarı statlara çekiyor hem de takımın ligde sivrilmesini sağlıyor. Lincoln’u alarak büyük bir transfer atağı yapan Galatasaray’ın 2. Başkanı Adnan Polat, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, taraftarları GS Store’lardan ürün almaya davet etti.

Galatasaray’ın Alman Schalke 04 takımından transfer ettiği Lincoln’un gelişiyle GS Store’larda satışlar patladı. Geldiği ilk hafta 11 bin adet Lincoln forması satıldığı bizzat yetkili ağızlardan duyuruldu. Galatasaray Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Selva Darnel’in verdiği bilgiye göre geçtiğimiz sezon Galatasaray’ın sattığı forma adedi 350-400 bin civarında. T-shirt sayısı ise 50 bin. Formalar 82 YTL’den, t-shirtler de 40 YTL’den satılıyor. Bütün bunların yanı sıra yüzlerce çeşit ürün GS Store’larda mevcut.

Beşiktaş’ın lisanslı ürünlerini satan Kartal Yuvası, dokuz yıldır faaliyette ve bugün Beşiktaş’ın yıllık gelirinin % 20’sini karşılıyor. Geçen sezon forma satışında 110 bin rakamını tutturmuşlar. Satışa sunulan altı çeşit formanın fiyatı ise 50 ile 70 YTL arasında. Kartal Yuvası’nda satılan ürünler sadece formadan ibaret değil. T-shirtten şapkaya, saatten mama takımına kadar yüzü aşkın çeşit bulunuyor.

Roberto Carlos transferiyle gündem oluşturan Fenerbahçe de geçtiğimiz sezon rekor bir satış gerçekleştirmiş. Roberto Carlos formalarının 100 bin sattığı iddialarını kabul etmeyen Fenerium Genel Müdürü Bahadır Türkay, 2006-2007 sezonunda 550 bin formanın satıldığını söylüyor. Fenerbahçe taraftarlarının kulüpleri için para harcadığını anlatan Türkay, forma dışındaki ürünlere de rağbetin büyük olduğunu ifade ediyor. Fenerium’da ise forma fiyatları 80 ile 110 YTL arasında.

Üç büyük kulübün forma ve ürün satışı rakamlarına bakıldığında yıldız sporcuların forma satışından elde edilen gelir açıkça görülebiliyor. Taraftarın bu desteği hem başka yıldızların transferine kaynak oluyor hem de kulübün başarısı için büyük kaynak sağlıyor.

17 bin Carlos forması sattık

Carlos formalarından yaklaşık 17 bin adet sattıklarını belirten Fenerium Genel Müdürü Bahadır Türkay, Carlos formalarının 100 bin adet satıldığına dair çıkan haberleri yalanladı. Geçtiğimiz sezon toplam forma satışının 550 bin olduğunu belirten Türkay, “Revivo’nun Galatasaray’a gitmesinden sonra taraftarlarımız onun adına bastığımız formaları yakmıştı. Taraftarlarımız ‘yine böyle bir durumla karşılaşabiliriz’ endişesiyle arkasında isim yazan formaları pek tercih etmiyor. Kendi adını yazdırıyor ya da boş bırakıyor.” diyor.

MEHMET RIFAT YEĞEN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious