Yılın annesi: 'Benim imtihanım fakirlikti'

Yılın annesi: 'Benim imtihanım fakirlikti'.12779
  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Engelli torununu leğen içinde okula götürürken objektiflere takılan 80 yaşındaki Hatice Şengül, 'yılın annesi' ödülünü almak için İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kimse Yok mu Derneği'nin yaptığı anket sonucunda yılın annesi seçilen Hatice nine, hayatın bir imtihandan ibaret olduğunu söyleyerek, "Benim imtihanım fakirlik ve hastalıktı." diye konuştu.

Zaman Gazetesi'nin 5 ay önce yaptığı "Leğendeki mahzun çocuk' başlığıyla gündeme getirdiği Mahzun'un babaannesi Hatice Şengül, Kimse Yok mu Derneği'nin yaptığı anketle 'yılın annesi' seçildi. Hatice nine, ödülünü almak için İstanbul'a geldi. Yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan Hatice Şengül, hayatın bir imtihandan ibaret olduğunu söyledi. Herkesin imtihanının farklı farklı olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatan Şengül, "Benim imtihanım fakirlik ve hastalıktı. Ama Rabb'im benim dualarımı kabul ederek, birçok insanın bana yardım eli uzatmasını sağladı." diye konuşuyor. Engelli torunu Mahzun'un, annesinin karnındayken babasını şeker hastalığından kaybettiğini aktaran Şengül, yaşadığı zorluklara rağmen torununu okutmaya çalıştığını ifade ediyor. Vefekâr nine, "Mahzun'un annesi o daha küçükken tekrar evlendi. Onun için Mahzun'uma hep ben baktım. Engelli olduğu için okula götürmek ikimize de çok zor geliyordu. Ben yorulduğumda ya da vazgeçmek istediğimde Mahzun bana bakabilmek için okuması gerektiğini söylerdi. Bu sözleri bana bütün zorlukları unuttururdu." şeklinde konuşuyor. Babaanne olmasına rağmen 'yılın annesi' ödülüne layık görülmesinin kendini çok duygulandırdığını vurgulayan Hatice nine, "O kadar zor günler geçirmiştik ki Allah'a torunlarımla birlikte ölmek için dua ediyordum. Ama Rabb'im her şeyi o kadar güzel değiştirdi ki, şimdi sadece şükrediyorum. Bundan sonra tek isteğim Mahzun'un doktor olduğunu görmek." diye konuşuyor. Özürlü torununu kışın leğende, yazın ise sırtında okula götürüp getiren Hatice Şengül, Mahzun'un doktor olarak zayıf ve düşkünlere yardım etmesini istiyor. Hatice Şengül, "Mahzun Allah tarafından bana bu yaşlı halimde emanet olarak bırakıldı. Ben de onu karda çamurda da olsa okula götürmeye çalıştım. Bütün isteğim Mahzun okuyup doktor olsun, o da başka mahzun ve mazlumların elinden tutsun." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious