'Yılın Başarılı Gazetecileri'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin her yıl genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla düzenlediği 'Yılın Başarılı Gazetecileri' yarışmasında 2005 yılının başarılı gazetecileri ödüllerini aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DAGC merkezinde Feridun Fazıl Özsoy başkanlığında 5 Aralık 2006 tarihinde toplanan değerlendirme kurulu, yarışmaya katılan 87 eseri inceleyerek 35'ini ödüle layık bulmuştu. Yılın başarılı gazetecileri dün akşam Dedeman Otel'de düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.

Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri bu yılki çalışmada toplam 7 ödülle en fazla ödülü toplayan kurumlar olarak geçmiş yıllardaki başarısını yine tekrarladı. Yaygın Haber'de Ömer Sarı (Erzurum) ve Orhan Akkurt (Ağrı), Araştırma ve inceleme dalında Orhan Yıldırım (Erzurum) ve Recai Morkoç (Erzurum), Güncel Yazı'da Esalettin Gül (Erzurum Bölge Temsilcisi), Spor Haberi'nde Burhan Torunlar (Erzincan), Spor Fotoğrafında Mahir İnanç (Erzurum) yılın gazetecisi seçildi.

Güncel yazıda (yaygın) Esalettin Gül'ün ödülünü Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir takdim ederken, haber dalında (yaygın) ödüle layık görülen Orhan Akkurt ile bir süre önce Adana'ya tayin olan Ömer Sarı'nın ödülünü Mahir İnanç'a Erzurum Valisi Celalettin Güvenç verdi.

Araştırma inceleme dalında ise (yaygın) Orhan Yıldırım ile Recai Morkoç'un ödüllerini ise Zaman Gazetesi Geney Yayın Editörü Abdulhamit Bilici verdi. Yaygın spor haberi dalında Burhan Torunlar, spor fotoğrafı dalında da Mahir İnanç ödüllerini Kazım Karabekir Belediye Başkanı Durşun Şahin'in elinden aldı.

Bu yıl ki jüri özel ödülleri ise Erzurum'un yurt dışındaki tanıtımından dolayı Vali Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz ile Erzurum'un sosyal ve kültürel alandaki gelişmesine gösterdiği katkılardan dolayı Palandöken Belediye Başkanı Cenap Köksal Birdal'a, şehrin iktisadi kalkınması ve istihdamına katkılarından dolayı da ERÇİMSAN A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik'e verildi. Jüri özel ödülleri Cemiyet Başkanı Feridun Fazıl Özsoy ile 2. başkan Mehmet Şener tarafından takdim edildi.

Gecede valilik tarafından 2009 Üniversite Kış Oyunları için hazırlanan CD sunumu yapılırken, bir süre önce hayata veda eden ünlü halk ozanı Yaşar Reyhani'nin de kendi sesinden eserleri misafirlere dinletildi.

Federasyon Genel Sekreter Yardımcısı Ukav, gazetelerin teşviklerden yararlanması için ilgili yerlerle görüşme yaptıklarını belirterek, radyo ve televizyonlardan RÜTÜK'e kesilen pay ile televizyonlardan alınan yüzde 18'lik KDV oranının düşürülmesi için temaszlarda bulunduklarını belirtti.

Törende konuşan DAGC Başkanı Özsoy, bölgede görev yapan gazetecilerin sosyal güvenceden yoksun ve kısıtlı imkanlarla çalıştığına dikkat çekerek, Gazetecilik Meslek Yasası'nda yeni düzenlemeler yapılması için ilgili yerlerle görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Yarışmada ödül alan eserler ve sahipleri şöyle:

HABER-YEREL

Recai Pak - Erzurum Gazetesi-ERZURUM

Yasin Köz Habercan Gazetesi-ERZİNCAN

HABER YAYGIN

Ömer Sarı - ZAMAN-ERZURUM

Orhan Akkurt - ZAMAN-AĞRI

FOTOĞRAF-YEREL

Tahir Çolak - Zafer Gazetesi-ERZURUM

Alper Turgut - Posof Sınır Gazetesi-ARDAHAN

FOTOĞRAF-YAYGIN

Serdar Ünsal - AA-IĞDIR

Ahmet Genç - İHA-AĞRI

ARAŞTIRMA İNCELEME-YEREL

Mahmut Akdağ - Erzurum Gazetesi-ERZURUM

ARAŞTIRMA İNCELEME-YAYGIN

Orhan Yıldırım - ZAMAN-ERZURUM

Recai Morkoç - ZAMAN-ERZURUM

RÖPORTAJ

Gamze İspirli - Erzurum Gazetesi -ERZURUM

Halil Yüksel - Erzincan Haber-Erzincan

GÜNCEL YAZI-YEREL

Cahit Hınıslıoğlu - Milletin Sesi-ERZURUM

İ.Gürkan Çelebi - Palandöken Gazetesi-ERZURUM

Derya Doğan - Palandöken Gazetesi-ERZURUM

GÜNCEL YAZI-YAYGIN

Esalettin Gül - ZAMAN-ERZURUM

SPOR HABERİ -YEREL

Halit Çalık - Doğu Gazetesi-ERZİNCAN

SPOR HABERİ -YAYGIN

Burhan Torunlar - ZAMAN-CİHAN-ERZİNCAN

SPOR FOTOĞRAFI-YAYGIN

Mahir İnanç ZAMAN-ERZURUM

SAYFA DÜZENİ

Hilal Özlem Abuşoğlu - Erzurum Gazetesi-ERZURUM

M.Musa Çakır - Doğudan Doğan Güneş-ERZURUM

RADYO PROGRAMCILIĞI-YEREL

Mesut Gülrek - Radyo Ritm-ERZURUM

Ahmet Çiğdem - Radyo Ritm-ERZURUM

RADYO PROGRAMCILIĞI-YAYGIN

Murat Altunkaynak - TRT Erzurum Radyosu

TV PROGRAM- YEREL

Murat Akdemir - ERT-ERZİNCAN

TV PROGRAM- YAYGIN

Fatih Şenel - TRT-Erzurum

Murat Demirtaş - TRT-ERZURUM

TV HABER-YEREL

Naci Ergen - Kanal 25 -ERZURUM

TV HABER-YAYGIN

Yalçın Güler - TRT-ERZURUM

Burhan Akyıldırım - TRT-KARS

Ayhan Türkez - İHA-ERZURUM

GÖRÜNTÜ-YAYGIN

Selçuk Bilirdönmez - İHA-ERZURUM

İhsan Senir - İHA-ERZİNCAN

Bedir Altunok - İHA-KARS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious