'Yılın basketbolcuları' oylaması başladı

'Yılın basketbolcuları' oylaması başladı.7498
  • Giriş : 04.01.2008 / 15:00:00
  • Güncelleme : 04.01.2008 / 15:32:54

FIBA Avrupa tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ''Yılın Basketbolcuları'' ödülü için 2007 yılına ilişkin oylama süreci başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, yılın basketbolcusu adayları, FIBA Avrupa'nın resmi internet sitesi ''fibaeurope.com'' adresinden basketbolseverlere duyuruldu.

Bu yıl erkekler, genç erkekler, bayanlar ve genç bayanlar olmak üzere 4 kategoride yapılacak olan oylamada toplam 40 aday yarışırken, yılın basketbolcuları basketbolseverlerden gelecek oylar ve Basketbol uzmanlarının değerlendirmeleri ile belli olacak.

Avrupa'da Yılın Basketbolcusu Ödülü'ne 2006 yılında erkekler kategorisinde CSKA Moskova'nın Yunan oyuncusu Theo Papaloukas, bayanlar kategorisinde CSKA Samara'da forma giyen Rus oyuncu Maria Stephanova seçilmişti. Genç erkekler kategorisinde ödül DKV Joventut'un İspanyol oyuncusu Rudy Fernandez'e giderken, genç bayanlarda ise USVO'nun Fransız oyuncusu Sandrine Gruda ödüle layık görülmüştü.

Yapılacak oylamada, aday gösterilen oyuncuların 2007 yılı içinde gerek milli takımları, gerekse de kulüp takımlarında gösterdikleri performans dikkate alınırken, FIBA Avrupa Genel Sekreteri Nar Zanolin de bu ödüllerin Avrupa basketbolunda bir gelenek haline geldiğini belirtti.

Ocak ayı içerisinde sona erecek olan oylamaların ardından 2007 yılının basketbolcuları yine FIBA Avrupa'nın resmi internet sitesinden duyurulacak. Her kategori için ayrı ayrı yapılacak olan ödül törenlerinin yerlerinin ise FIBA Avrupa tarafından ilerki günlerde açıklanacağı bildirildi.

Bu arada oylamaya katılarak 2007 yılının basketbolcularını seçecek olan basketbolseverleri de özel hediyeler bekliyor. Oylama katılacak basketbolseverler, maçlarda sporcuların giydikleri formaları, İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın önde gelen isimlerinin otobiyografileri gibi hediyeler de kazanma fırsatını yakalayacaklar.

ERKEKLER KATEGORİSİNDE ADAYLAR

2007 Avrupa'da Yılın Basketbolcuları adayları arasında İspanya'da Rusya ile Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Utah Jazzlı oyuncu Andrei Krilenko, CSKA Moskova'nın Litvanyalı oyuncusu Ramunas Siskauskas, İspanya Milli Takımı'nın ve Memphis Grizzlies'in gözde oyuncusu Pau Gasol, Almanya'nın yetiştirdiği en büyük yetenek, Dallas Mavericks'de forma giyen Dirk Nowitzki ve Toronto Raptors'un İspanyol oyuncusu Jose Calderon ilk sırada yer alırken, Dimitrios Diamantidis, Tony Parker, Andris Biedrins, Luol Deng, Matjaz Smadis ve J.R Holden da diğer adaylar arasında bulunuyor.

BAYANLAR KATEGORİSİNDE ADAYLAR

Bayanlarda ise İspanyol oyuncu Amaya Valdemoro, Letonyalı Anete Jekabsone, Beyaz Rusya'dan Natalia Marchanka, Polonyalı oyuncu Asnieszka Bibrrzycka ve 2006 yılının galibi Maria Stephanova en güçlü adaylar arasında yer alıyorlar. Diğer adaylar ise Sandrine Gruda, Ilona Korstin, Yelena Leuchanka, Anna Montanana, Eva Viteckova ve Ann Wauters.

GENÇLER KATEGORİSİNDE ADAYLAR

Genç erkekler kategorisinde ise en büyük adaylar arasında DKV Joventut'ta forma giyen İspanyol oyuncu Rick Rubio, NCAA'de Ohia State Üniversitesi'nde oynayan Yunan oyuncu Konstantinos Koufos, Sırp oyncu Milan Macvan, Le Mans'ın Fransız oyuncusu Nicolas Batum ve Olympiakos'ta forma giyen Sırp oyuncu Milos Teodosic yer alıyor. Bu oyuncuların dışında Marco Belinelli, Vladimir Dasic, Danilo Gallinari, Mladen Jeremic ve Alexey Shved de diğer adaylar arasında.

Genç bayanlar kategorisinde de Slovak oyuncu Regina Palusna, Ukraynalı Olesya Malashenko, Sırp Sonja Petrovic, İspanyol Tamara Abolde ve Çek oyuncu Katerina Elhotova ilk göze çarpan isimler olurken, Jelena Milovanovic, Giorgia Sottana ile Silvia Dominquez de adaylar arasında yer alan diğer isimler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious