Yıllardır güldüğünüz Zihni Sinir'i yakında yiyeceksiniz!

Yıllardır güldüğünüz Zihni Sinir'i yakında yiyeceksiniz! .7337
  • Giriş : 30.09.2007 / 22:36:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:25:13

Yaptığı ilginç ‘proce’ çalışmalarıyla hayatımıza renk katan ‘Porof. Zihni Sinir’, 30. yılını kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu kapsamda açılan sergide procelerinin 3 boyutlu objeleri sergileniyor. Zihni Sinir, çok yakında karşımıza bisküvi olarak çıkmaya hazırlanıyor.

Kronik gündemlerimize getirdiği birbirinden saçma çözümlerle yıllardır bizleri kahkahaya boğan 'Porof. Zihni Sinir' 30. yılını kutluyor. İrfan Sayar'ın 30 Ocak 1977 tarihinde yarattığı karakter, senelerdir birbirinden absürt procelere (proje, özellikle kullanılmıyor!) imza atıyor: 'Dikiş makineli bisiklet' de var bunların arasında, 'açılınca motosiklete dönüşen otomobil' de… Genellikle karikatür olarak görmeye alıştığımız procelerin üç boyutlu halleri, şimdilerde Maslak'taki Doğuş Power Center'da sergileniyor.

31 Ekim'e kadar devam edecek olan “Porof. Zihni Sinir Proceler Kumpanyası” isimli sergide, proceler; hem taslak olarak hem de 3 boyutlu olarak görülebiliyor. İrfan Sayar, şimdiye kadar pek çok sergi açtığını; ancak karikatür ile üç boyutlu objeleri ilk kez bir arada sergilediğini söylüyor. Sergide dev karikatür panoları ve üç boyutlu heykellerin yanı sıra masaüstü procelerin satışının yapıldığı bir de stant bulunuyor. Sergide bulunan dev boyuttaki karikatürlerin konusu genel itibarıyla taşıtlar ve trafik sorunları. Sayar, alışveriş merkezinde sergilenen üç boyutlu objelerin neredeyse şimdiye kadar yaptıklarının hepsi olduğunu anlatıyor. Tüm proceleri üç boyutlu hale getirmek istemediklerini belirten Sayar, “Bazı karikatürler çizgi halindeyken daha etkili, bazılarının etkisiyse 3 boyutlu hale gelince ortaya çıkıyor.” diyor. Serginin uzun soluklu bir proje olduğunu kaydeden Sayar, bu süre zarfında çeşitli workshop çalışmaları yapacaklarını ifade ediyor. Küçük öğrencilerle yaptıkları robotik çalışmalara burada da devam edeceğini belirten Sayar, “Sen de proceni yarat!” isimli bir yarışma düzenleyeceklerini de açıklıyor.

Kendilerinin de bu senenin sonuna doğru bir etkinlik yapmayı planladıklarını anlatan Sayar, Taksim'deki showroom'larında ve daha birçok yerde kutlama yapacaklarını söylüyor. İrfan Sayar, son olarak sözlerine şunları ekliyor: “Endüstriyel alanda çikolatalı bisküvisi çıkacak Zihni Sinir'in… Bisküvide, Zihni Sinir'in onu nasıl imal ettiğini gösteren makinesinin ilginçlikleri yer alacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious