Yıllık ÜFE beklentisinde 0,4 puan azalma

  • Giriş : 29.08.2007 / 22:35:00

Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına göre, gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık (ÜFE) enflasyonu beklentisi, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 8,5'e geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayrıca sanayi dalındaki genel gidişat konusunda iyimserler lehine olan seyrin, Ağustos ayında bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği gözlendi.

Ağustos ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 20,8, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,0 oldu.

Merkez Bankası, İktisadi Yönelim Anketi "2007 yılı Ağustos ayı Değerlendirmesini" yayımladı.

Ankete göre, son üç aydaki üretim hacmine yönelik yanıtlar itibarıyla, Haziran ayında başlayan yavaşlama eğilimi artarak sürdü.

Son üç ayda alınan iç piyasa siparişlerinde Temmuz ayında belirgin şekilde zayıflayan artış eğilimi Ağustos ayında yaklaşık aynı seviyede sürdü. ihracat siparişlerindeki artış eğilimi ise Temmuz ayındaki güçlenmenin ardından biraz zayıfladı.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin düşük olduğu yönündeki değerlendirmeler Temmuz ayına göre bir miktar güçlendi, mamul mal stoklarının yüksek olduğu değerlendirmeleri azalarak devam etti.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa siparişlerindeki Temmuz ayında belirgin şekilde güçlenen artış beklentileri Ağustos ayında zayıfladı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious