Yılmaz, Ecevit'in izinde

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Eski hükümet ortağı Ecevit'in, rahatsızlanmadan önce gündeme getirdiği, "Sollu-sağlı ulusal koalisyon" projesini devreye sokmak için Mesut Yılmaz harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, GATA'da 5.5 aydır tedavi gören DSP Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, rahatsızlanmadan önce gündeme getirdiği, "Sollu- sağlı ulusal koalisyon" projesini devreye sokmak üzere harekete geçti. Rahşan Ecevit'in başaramadığı birliktelik için görüşmeler yapan Yılmaz, CHP'li muhaliflerle de dirsek temasına geçti. Yüce Divan'da yargılanan ve cezası ertelendikten sonra siyasete gireceğini açıklayan ANAP eski Genel Başkanı Yılmaz, ulusal koalisyon için kolları sıvadı. Anavatan lideri Erkan Mumcu'nun, parti kapısını kapadığı Yılmaz, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile yaptığı görüşmeden sonra CHP'li muhaliflerle temasa geçti. Demirel'le, geniş bir tabana yayılacak parti için prensipte görüş birliğine varan Yılmaz, merkez sağda yeni bir parti arayışı içerisindeki Ali Müfit Gürtuna ile görüştükten sonra yüzünü sola döndü. CHP'den umudunu kesen isimlerle görüşmelere başlayan Yılmaz, CHP'li Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'e "Siyasetteki dağınıklığı toparlama ve güçbirliği" önerisini götürdü. Teklifi kibarca reddeden Sarıgül ise, imkanı olduğu sürece CHP çatısı içerisinde mücadeleye devam edeceğini bildirdi.

CHP’LİLERLE GÖRÜŞTÜ

Yılmaz, daha sonra bu fikrini Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, Adalet eski Bakanı Mehmet Moğultay ve Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan ile paylaştı. Yılmaz'ın teklifini, Doğan ve Moğultay, "beklemek ve uzaktan izlemek" üzere askıya aldı. Yılmaz, aralarında Halit Toraman, Kazım Türkmen gibi eski CHP'lilerin bulunduğu isimlerle de geniş çaplı bir yemekte buluştu. Görüşmede, "Türkiye'de siyasete müdahale etmek gerekiyor. CHP-MHP koalisyonuna gidiliyor. Bu da devleti böler. Buna karşı bir senaryo üretmek ve örgütlenmek gerekiyor. Bu da yeni bir partiyle olur" diyen Yılmaz, birlikte hareket etmeyi önerdi. Kurulacak partinin başına da sosyal demokrat kökenli, mütedeyyin bir kişinin getirilmesi gerektiğini söyleyen Yılmaz'ın bu sözleri CHP'li muhalifler arasında, "CHP eski Genel Sekreteri Ertuğrul Günay'ı tarif ediyor" yorumlarına neden oldu. Bu arada, Demirel'e yakın isimler arasında bulunan eski Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu'nun da harekete dahil olmak üzere Yılmaz'la görüştüğü ifade edildi. Ecevit'in son isteğini yerine getirmek için harekete geçen Yılmaz, hükümette olduğu zamanlarda da sık sık Ecevit'e danışırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious