Yılmaz çok mesut

Yılmaz çok mesut.17715
  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Yüce Divan'da yargılanan Mesut Yılmaz ile Güneş Taner'e yeni TCK piyangosu vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik
Yüce Divan'da yargılanan eski bakan ve başbakanlar yeni TCK sayesinde 'zaman aşımına' girip kurtuluyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, önceki gün Ulaştırma eski Bakanı Yaşar Topçu'nun davasının zamanaşımından düşmesi istemesinden sonra dün de eski Başbakanlardan ve ANAP eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile Devlet eski Bakanlarından Güneş Taner için 'zamanaşımı' istedi. Ok, her iki sanığın eski TCK'ya göre 'ihaleye fesat karıştırdığını' ancak yeni TCK'ya göre 'görevi kötüye kullandığı'nı savunarak, bu suçun da 5 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğunu belirtti. Ok, her iki sanık hakkındaki davanın düşürülmesini istedi.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ile Güneş Taner'in Türkbank'ın Korkmaz Yiğit'e satışında ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla yargılandıkları Yüce Divan'daki duruşmanın dünkü bölümünde Başsavcı Ok, esas hakkındaki görüşünü bildirdi.

ESKİ TCK'YA GÖRE SUÇLU

Ok, Türkbank ihalesinin yapıldığı dönemde yürürlükte olan TCK'ya göre sanıkların ''ihaleye fesat karıştırma'' suçunun oluştuğunu, devletin zarara uğratıldığını kaydetti. Ok, esas hakkındaki görüşünün ''hukuki değerlendirme'' başlıklı bölümünde, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlükten kalkan 765 sayılı TCK ile aynı tarihte yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK'daki "ihaleye fesat karıştırma'' suçlarını karşılaştırdı. 765 sayılı TCK'daki "ihaleye fesat karıştırma'' suçunun oluşması için zararın ortaya çıkması gerektiğini anlatan Başsavcı Ok, bu maddenin ceza miktarı yönünden sanıkların aleyhine olduğuna işaret etti.

Eski Ceza Kanunu'na göre sanıkların "ihaleye fesat karıştırma'' suçunun oluştuğunu, devletin zarara uğratıldığını savunan Başsavcı Ok, ancak yeni TCK'daki "ihaleye fesat karıştırma'' suçunu düzenleyen 235. maddede 5 yıldan 12 yıla kadar ceza öngörüldüğünü, bunun da sanıkların lehine olduğunu anımsattı.

HİLE UNSURU KURTARDI

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ile Devlet eski Bakanı Güneş Taner'in Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları suçun işlendiği tarihte yürürlükte olan TCK'ya göre tespit edilirken, Yılmaz ve Taner yeni TCK'dan yararlandılar. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ok, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlükten kaldırılan 765 sayılı TCK'ya göre Yılmaz ve Taner'in ihaleye fesat karıştırdıklarının belirlendiğini kaydederken, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni TCK'ya göre ise bu suçun oluşması için 'Hile unsuru'nun aranması gerektiğini belirtti. Yeni TCK'nın 235. maddesine göre suçun oluşabilmesi için 'hile unsuru'nun da arandığını, bu durumun sanıkların lehine olduğuna dikkati çeken Ok, bu anlamda bakıldığında ihalede hilenin varlığının tespit edilemediğini vurguladı. Ok, dolayısıyla yeni TCK'daki "ihaleye fesat karıştırma'' suçunun oluşmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious