Yılmaz: Ekonomi geçmişe göre daha dayanıklı

Yılmaz: Ekonomi geçmişe göre daha dayanıklı.13750
  • Giriş : 27.03.2008 / 22:59:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisinin, geçmiş yıllara kıyasla, küresel piyasalardaki dalgalanmalara karşı genel olarak dayanıklılığının arttığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

''Bunun, Türkiye'nin, 2001 krizinden sonra uygulamaya koyduğu makro reformların meyvesi'' olduğunu kaydeden Durmuş, günün koşullarında bu etkilerden kaçınmanın mümkün olmadığını, ancak etkilenmenin derecesi ve süresinin ülkeye göre farklılık gösterdiğini ve ortaya konulan ekonomik politikalar tarafından belirlendiğini belirtti.

KKTC Merkez Bankası'nın davetlisi olarak KKTC'ye gelen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Yakındoğu Üniversitesi'nde (YDÜ) ''Küresel Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi'' konulu konferans verdi.

KKTC'ye üçüncü kez geldiğini, 28 yılda ülkede önemli değişiklikler gözlemlediğini anlatan Yılmaz, özellikle hizmet sektörü ve yapılaşmadaki hızlı artışa dikkat çekti.

Yılmaz, ABD'nin konut sektöründe başlayan ve diğer sektörlere de yayılan bir dalgalanmanın içinden geçildiğine işaret ederek, bunu irdelemenin, anlamanın görevleri olduğunu belirtti.

-''DALGALANMA EKONOMİ İÇİN RİSK''-

Dalgalanmanın bir ekonomi için ciddi bir risk olduğunu dile getiren Yılmaz, mali dalgalanmanın sebepleri konusunda farklı görüşler bulunduğunu belirtti ve olası sebepleri özetle, ''işlemlerin şeffaf olmaması, iş yapma yöntemindeki değişiklik ve likite koşulları'' olarak açıkladı.

Durmuş Yılmaz, gelinen aşamada, bu gelişmelerin Türkiye'yi de etkileyeceğini, ancak bunun derecesinin, mali sektör, reel sektör ve hane halkı borçluluk durumuyla yakından ilgili olduğunu ifade ederek, her zaman ihtiyatlı olmak gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin nasıl etkileneceğine bakmak için cari açığa, dış dengelere bakmak gerektiğini belirterek, ''Bu bizim yumuşak karnımızdır'' diyen Yılmaz, cari açığın önemli kısmının dış ticaret açığı olduğunu, onun da petrol ithalatından kaynaklandığını kaydetti.

Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin bu dalgalanmadan, ticaret, kredi veya portföy kanalından etkilenebileceğini de ifade etti, bunların hepsinin bir arada düşünülmesi gerektiğini anlattı.

-''DÜŞÜK KUR SEBEP DEĞİL SONUÇ''-

Merkez Bankası'nın ''yüksek faiz-düşük kur politikası'' uyguladığı yönündeki söylemlere atıfta bulunarak böyle bir politikaları bulunmadığına vurgu yapan Yılmaz, ''Düşük kur sebep değil, sonuç'' dedi.

Dünyadaki enflasyonist gelişmelere de değinen Yılmaz, enflasyonun dünyada da yükselme dönemine girdiğini ve bunun ''gıda fiyatları ile emtia fiyatlarındaki artıştan'' kaynaklandığını kaydetti. Yılmaz, dünyadaki bu yükselmeye rağmen Türkiye'de enflasyon konusunda belli oranda iyileşme bulunduğunu söyledi.

-''TÜRKİYE DAHA DAYANIKLI''-

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisinin, geçmiş yıllara kıyasla, küresel piyasalardaki dalgalanmalara karşı genel olarak dayanıklılığının arttığına işaret ederek, ''Bugün, 2001 krizinden sonra uygulamaya koyduğumuz makro düzenlemeler; makro reformların meyvesini topluyoruz'' diye konuştu.

Yılmaz, şunları kaydetti:

''Etkilenmeme söz konusu değil. Herkes etkilenecek, ama her ülke içinde bulunduğu özel koşullara göre değişik derecelerde etkilenecek. Bu etkileri minimuma indirebilmek için, ekonomik programın kararlılıkla uygulamaya devam edildiği, sürdürülebilir büyümenin tesirine yönelik politikalardan taviz verilmediği ölçüde Türkiye ekonomisi şoklara karşı daha dayanıklı hale gelecek, şokların etkisi daha az hissedilecektir.''

Sıkı maliye ve para politikası ile mali disiplin sürdürüldükçe kazanımların korunabileceğine ve daha da ileri gidilebileceğine işaret eden Yılmaz, ''Bunlardan kesinlikle taviz verilmemelidir'' dedi.

-KKTC MALİYE BAKANI UZUN-

Konferansta konuşan KKTC Maliye Bakanı Ahmet Uzun da, ''KKTC'de son yıllarda, çözüm iradesi ve AB perspektifiyle dünyaya açılım politikalarının da etkisiyle, önemli gelişmeler yaşandığını, ekonomide son 4 yılda ortalama yüzde 13,4 oranında büyüme kaydedildiğini'' anlattı.

Uzun, 2007'de dünyadaki yavaşlamaya paralel KKTC ekonomisinde de büyümenin yavaşladığını kaydetti.

KKTC Merkez Bankası Başkanı Ahmet Tugay ise KKTC'nin aynı para birimini kullanması dolayısıyla Türkiye'deki gelişmelerden doğrudan etkilendiğine işaret ederek, dolayısıyla dünyadaki gelişmeler yanında Türkiye'nin daha da yakından takip edilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious